Perime te Pjekura

Perime të pjekura në furrë

Perimet janë të domosdoshme për shëndetin tonë. Kjo recetë është ideale edhe për kë dëshiron të mbajë dietë, për vegjetarianët apo thjesht për të shoqëruar një pjatë mish. është një recetë e thjeshtë për tu bërë pasi mjafton te vendosësh perimet siç janë në furrë e më pas i qërojmë e i presim në copa. Mund të përdorim perime të ndryshme.

Perime të pjekura në furrë

Përbërësit

  • 2 qepë
  • 1 spec i kuq i madh
  • 2-3 patëllxhan
  • 2 thelpinj hudhra
  • pak vaj ulliri
  • pak kripë

Përgatitja

  • Marrim perimet dhe i lajmë, i thajmë me një letër kuzhine dhe i fusim në furrë.
  • I vemë direkt mbi telin e furrës. I pjekim përreth 30-40 minuta, derisa kur të shohim që perimet janë zbutur. Më pas i heqim, i vendosim në një pjatë, i qërojmë me kujdes, i presim në copa.
  • Marrim një pjatë ku vendosim perimet e prera. I hedhim sipër vaj ulliri, kripë, rigon e hudhër të girë hollë.
  • Këtë pjatë mund ta shërbejmë si të ngrohtë edhe të ftohtë.

Ju bëftë mirë

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Angjinare në tigan

Angjinarja e stufuar në tigan është një pjatë shumë e shijshme dhe shumë e thjeshtë në përgatitje. Kjo pjatë mund të jetë një garniturë e mirë për pjata me mish ose peshk. Por mund të jetë edhe një pjatë e dytë për vegjetarianët sepse angjinarja ka shumë veti ushqimore.

Speca me domate ne tigan

Speca me domate në tigan janë shumë të shijshme. Këto janë specat dhe domatet e fundit për këtë stinë. Speca me domate të gatuara në tigan është një nga ato pjatat që më çon pas në kohë, më sjell ndërmend fëmijërinë.