Garnitura
Shkruaj një koment

Perime të pjekura në furrë

Perime te Pjekura

Perimet janë të domosdoshme për shëndetin tonë. Kjo recetë është ideale edhe për kë dëshiron të mbajë dietë, për vegjetarianët apo thjesht për të shoqëruar një pjatë mish. është një recetë e thjeshtë për tu bërë pasi mjafton te vendosësh perimet siç janë në furrë e më pas i qërojmë e i presim në copa. Mund të përdorim perime të ndryshme.

Përbërësit për Perime të pjekura në furrë

    Përbërësit për 2 persona

  • 2 qepë

  • 1 spec i kuq i madh

  • 2-3 patëllxhan

  • 2 thelpinj hudhra

  • pak vaj ulliri

  • pak kripë


Përgatitja

Marrim perimet dhe i lajmë, i thajmë me një letër kuzhine dhe i fusim në furrë. I vemë direkt mbi telin e furrës. I pjekim përreth 30-40 minuta, derisa kur të shohim që perimet janë zbutur. Më pas i heqim, i vendosim në një pjatë, i qërojmë me kujdes, i presim në copa. Marrim një pjatë ku vendosim perimet e prera. I hedhim sipër vaj ulliri, kripë, rigon e hudhër të girë hollë. Këtë pjatë mund ta shërbejmë si të ngrohtë edhe të ftohtë.

Ju bëftë mirë

Shkruani komentin tuaj - Komente