Garnitura
Shkruaj një koment

Patate ne furrë me djathë – Patate fizarmonikë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 2 Persona

Një mënyre e veçantë për të përgatitur patate në furre. Te prera në formë fizarmonike dhe të mbushura me djathë, kjo recetë ka një prezantim mahnitës.

Përbërësit për Patate ne furrë me djathë – Patate fizarmonikë


  • 2 kokrra të mëdha patate

  • 30 gr djathë pecorino

  • 30 gr djathë pamixhano

  • pak gjalpë

  • pak piper

  • rozmarinë

  • majdanoz


Përgatitja e patateve ne furrë

Lajmë dhe fshijmë patatet. Kokrrat e patateve nëse janë të gjata aq me mire del rezultati final. Me ndihmën e një piruni, shpojmë patatet ne mënyre uniforme. Më pas marrim dy shkopinj shishqebap, dhe vendosim pataten e mes. Presim me thikë ne mënyre vertikale derisa thika te kapi shkopinjtë. Prerjet mundohemi mos ti bëjmë shumë te trasha.

Nëqoftëse nuk ju ndodhet shkop shishqebap vendosnin bishtin e lugës së drurit në anë të patates. Qëllimi është se shkopi nuk e lë pataten të pritet deri në fund.

Me anë të një furçe patatet i lyejmë me gjalpin e shkrirë. Brenda fetat e ndara do i mbushim me të djathërat dhe pak piper. Djathi pecorino është djathë dele italian. Djathin parmixhano e grijmë në rende dhe e hedhim sipër. Sipas dëshirës i shtojmë edhe pak rozmarinë të grirë.

Patatet i vendosim në tavë dhe i futim në furrë të ngrohur më parë në 200°C për 30-35 minuta. Kjo ishte një recetë e shpejtë për patate ne furre me djathë.

Mund të shoqëroni pjata të ndryshme me mish.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Shkruani komentin tuaj - Komente