Pure qiqra

Qiqrat janë më energjiket dhe më ushqyeset të familjeve të legumeve. Ato kanë përmbajtje të lartë në proteina. Kjo është receta për përgatitjen e pure qiqra.

Pure qiqra

Prep Time20 mins
Total Time20 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Mediterranean
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona
Kalori: 120kcal

Përbërësit

 • 250 gram qiqra
 • 3-4 thelpinj hudhra
 • 2-3 kokrra arra
 • sallator turshi
 • 3-4 lugë gjelle tahini
 • rozmarinë
 • 1 limon lëngu
 • kripë
 • erëza

Përgatitja

 • Për përgatitjen e puresë qiqrat i vëmë të pushojnë 12 orë në ujë të bollshëm. Më pas i kullojmë dhe i ziejmë me ujë në një enë.
 • Hedhim në enë një degë të vogël rozmarinë dhe dy thelpinj hudhra.
 • Pasi e shikojmë që qiqrat kanë zier, i kullojmë, i hedhim në mikser për ti bluar duke i shtuar edhe dy thelpinj hudhra.
 • Masës së qiqrave të bluara do ti hedhim brenda tahini, vaj, lëng limoni, kripë. Lexo përgatitjen e tahini, një recete e thjeshtë dhe plot vlera ushqimore.
 • Vazhdojmë bluarjen duke shtuar dy gota ujë nga ai i qiqrave pak nga pak derisa të shikojmë që në mikser kemi një masë të dendur dhe të qëndrueshme.
 • Masën e hedhim në një pjatancë dhe sipër hedhim erëzat sipas dëshirës si dhe sallator turshi dhe arra.
 • Pure qiqra është gati dhe mund të shërbehet si shoqëruese e pjatave te tjera.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

pure qiqra - garnitura
80 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Caponata me patëllxhan – Recete Siciliane

Caponata me patëllxhan është një pjatë tipike e Sicilisë. Bëhet fjalë për perime të gatuara me salcë agrodolce e cila i jep edhe një aromë të pa të papërmbajtshme. Ekzistojnë shumë versione të kësaj recete siciliane në varësi të përbërëseve.

Sallatë e zier me gjethe rrepash

Gjethja e panxharsheqerit është shumë e mirë, dhe ngjason me spinaqin. Mund ta gatuajmë të zier në ujë ose në avull, me vaj sipër dhe kështu shoqëron pjatanca të ndryshme mishi ose peshku. Në këtë recetë, ne e sjellim në një variant si sallatë që mund ta hamë si meze për të hapur oreksin ose thjesht mund të shoqërojmë një pjatë mishi.

Sallatë me domate

Në këtë stinë gjejmë domate shumë të shijshme dhe ku ka më mirë në ditë të nxehta se sa një sallatë e freskët. Në këtë stinë gjejmë domate shumë të shijshme dhe ku ka më mirë në ditë të nxehta se sa një sallatë e freskët.