Garnitura, Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Tavë me patate në furrë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Tavë me patate ka bëhet shumë e shijshme në qoftëse përgatitet në saç, megjithatë edhe në furrë bëhet shume e mirë. Për të përgatitur këtë recetë mund të përdoren edhe patate të reja.

Përbërësit për Tavë me patate në furrë


  • 1 kg patate

  • 3 kokrra qepë

  • 3 kokrra domate të pjekura mirë

  • 3 thelpinjë hudhër

  • vaj ulliri

  • kripë

  • rigon

  • piper

  • majdanoz


Përgatitja e tavës me patate

Për të përgatitur tavë me patate në furrë duhet të zgjedhim produktet sa më të freskëta dhe biologjik.
Pastrojmë qepët, patatet, hudhrat, domatet dhe i lajmë në ujë të rrjedhshëm. Në fillim presim patatet në formë rrethore dhe më pas i shpëlajmë përsëri në ujë. Patatet më pas i vendosim në një tavë të lyer me vaj ulliri. Sipër patateve hedhim pak kripë, hudhrat dhe qepët e prera po rrethore. Më pas të gjithë masën e tavës do ta mbulojmë me domate të prera edhe këto rrethore.

I spërkatim me vaj ulliri dhe rigon si dhe pak kripë. Në fund i hedhim pak lëng perime, jo shumë sepse lëshojnë lëng domatet. Në mungesë të domateve i hedhim pak salcë të tretur në lëngun e perimeve. Tavën me patate pjekim në furrë të nxehur për 30 minuta në temperaturën 220 gradë.
Tava me patate duhet të dali e thatë nga furra dhe kur ta shërbejmë sipër hedhim majdanoz të freskët.

Ju rekomandojmë të lexoni recetat për tortë patate ne furrë edhe musaka me patate.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente