Tortë patate në furrë

330 Shares
330
0
0
Kjo tortë patate në furrë është një pjatë unikë mjaft e shijshme. Përmbledh në brendësi shijet e djathit tymosur të aromatizuar me rozmarinë. Recetë gatimi e shpejtë dhe tava në furre piqet vetëm 20 minuta.

Tortë patate në furrë

Prep Time25 mins
Cook Time20 mins
Total Time45 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: perime
Sasia: 2 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 300 gr patate
 • 1 kokërr qepë
 • 100 gr djathë parmixhano
 • 100 gr djathë provola
 • 100 gr proshutë e pjekur
 • 1 lugë e vogël miell
 • 3-4 lugë qumësht
 • vaj ulliri
 • pak kripë
 • rozmarinë e thatë
 • piper i zi
 • majdanoz

Përgatitja

 • Qërojmë patatet dhe i presim në feta të holla rrethore. Qepët i presim hollë në formë gjysmëhëne. Qumështin e trazojmë me miellin, vajin e ullirit, pak rozmarinë të grirë dhe e hedhim në enën me patate së bashku me djathin pamixhan të grirë.
 • Gjysmën e masës me patate e qepë e hedhim në tavën ku kemi shtruar një letër kuzhine. Sipërfaqen do e mbulojmë me një shtrese djathë të tymosur prerë në feta (provola),një shtrese proshutë dhe djathë përsëri. Hedhim sipër pak rozmarinë dhe piper.
 • Hedhim shtresën tjetër të patateve dhe sipër e spërkatim me djathë pamixhano të grirë. Tavën e pjekim në furrë të para ngrohur në 200°C për 20 minuta.
 • Tortë patate në furre është gati. E lëmë të ftohet dhe e shërbejmë si pjatë unike me pak majdanoz të grirë sipër.

Ju bëftë mirë!

Nëse ju pëlqejnë tortat e kripura, ju ftojmë të lexoni; Tortë e kripur me karrota, Tortë e kripur me kunguj dhe mos harroni ta shpërndani ne Facebook për miqtë tuaj.

330 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta byrek me fasule

Byrek me fasule është një recetë tradicionale shqiptare që përdoret më shumë në stinën e dimrit. Kjo recetë mund të duket e vështirë, por pergatitja është shumë e thjeshtë.

Receta për Byrek Kungull

Receta byrek kungull mund të duket e mundimshme ne pamje te parë. Përgatitur më produkte te freskëta, kthehet në një pjatë unike shumë e shijshme dhe e shëndetshme.