Kulaç i mbushur me proshutë dhe djathë

Kulaç i mbushur mund të këtë disa variante por kombinimi me proshutë, rikota dhe kungulleshka është shumë i shijshëm. Duhet të kemi parasysh që kungulleshkat për mbushje ti kalojmë më parë pak çaste në një tigan me vaj ulliri.

Kulaç i mbushur me proshutë dhe djathë

Prep Time35 mins
Cook Time30 mins
Resting3 hrs
Total Time4 hrs 5 mins
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: antipaste, kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 220kcal

Përbërësit

Përbërsit për brumin

 • 600 gr miell
 • 300 ml qumësht
 • 25 gr vaj ose gjalpë
 • 10 gr maja për bukë
 • 5 gr sheqer
 • 12 gr kripë
 • susam

Përbërsit për mbushjen

 • 3 kungulleshka
 • 4 feta proshutë
 • 100 gr rikota

Përgatitja

 • Në një enë hedhim miellin e situr. Hapim një vënd në mes hedhim majanë e tretur me sheqerin e pak qumësht. I lemë për 2-3 minuta dhe shtojmë qumështin, vajin, kripën e hedhim anash dhe e përziejmë.
 • Më pas brumin e vendosim në tavolinën e punës dhe e punojmë me dorë për gati 10 minuta. Brumin e lemë të pushojë për 2 orë. Midis këtyre 2 orëve i japim një ngjeshje të vogël për 1 minutë dhe e mbulojmë përsëri.
 • Ndërkohë kongulleshkat i presim hollë dhe i kaurdisim pak në tigan me vaj ulliri. Pasi brumi të jetë bërë gati e vendosim në tavolinën e punës dhe e hapim me okllahi në formë drejtkëndëshi.
 • Bëjmë mbushjen e kulaçit. Vendosim në fillim proshutën duke e hapur në një pjesë të brumit, rikotën dhe sipër vendosim kungulleshkat si në figurë, duke lënë një pjesë bosh për të bër gërshetat.
 • Kulaç i mbushur është pothuajse gati, e mbbështjellim rulo, bëjmë gërshetat dhe i kalojmë nga sipër si në figurë. Rrahim të verdhën e vezës me pak qumësht dhe e lyejmeë me anë të një furçe. Sipër i hedhim pak susam.
 • Kulaçin e mbushur e lemë të pushoj edhe 30 minuta që brumi të dyfishohet dhe e pjekim në furrë të parangrohur në 200°C për 30 minuta. Fikim furrin dhe e lemë edhe 10-15 minuta që kulaçi të kullojë.
 • Kulaç i mbushur është gati. E presim në feta dhe e shërbejmë pak të ngrohtë si antipastë ose sipas dëshirës.
70 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë patate në furrë

Kjo tortë me patate në furrë është një pjatë unikë mjaft e shijshme. Përmbledh në brendësi shijet e djathit tymosur të aromatizuar me rozmarinë. Recetë gatimi e shpejtë dhe tava në furre piqet vetëm 20 minuta.