Quiche Lorraine – Recete gatimi franceze

Quiche lorraine është gatim klasik i kuzhinës franceze. Gatim i thjeshtë, ekonomik dhe i shijshëm. Quiche lorraine përbehët nga brumi, kremi qumështit me vezët, dhe perimet

Quiche lorraine është gatim klasik i kuzhinës franceze. Gatim i thjeshtë, ekonomik dhe i shijshëm. Quiche lorraine përbehët nga brumi, kremi qumështit me vezët, dhe perimet. Quinche mund të shërbehet edhe si pjatë e ftohtë për një aperitiv me miqtë.

Quiche Lorraine – Recete gatimi franceze

Prep Time30 minutes
Cook Time1 hour
Total Time1 hour 30 minutes
Course: Appetizer
Cuisine: French
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona

Përbërësit

Për brumin

 • 250 gr miell
 • 125 gr gjalpë Te jete i bute ne temp ambienti
 • 1 e verdhe veze
 • 50 ml ujë
 • pak kripe

Për kremin e qumështit

 • 300 ml qumësht ose 150 ml pana e 150 ml qumësht
 • 3 kokrra veze
 • pak kripe
 • pak piper
 • pak arrë moskat

Perimet: mund te jene nga me te ndryshmet

 • 1 qepe e kuqe
 • pak majdanoz
 • 1 karrot
 • 1 kungull
 • 1 spec i prere në formë rrethore
 • 50-60 gr kërpudha
 • 100 gr domate qershi
 • 30 gr ullinj te zinj
 • 1 cope djathë i grire kaçkavall
 • 1 cope Salmon fumé i tymosur( Fakultativ)

Përgatitja

 • Si fillim përgatisim brumin për Quiche lorraine.
 • Ne një enë hedhim miellin, kripen, gjalpin. Me majat e gishtave përziejmë gjalpin me miellin derisa përbërja e miellit me gjalpin te behet si rëra. E fërkojmë përbërjen paksa mes duarve. Ky proces nuk duhet të zgjas gjatë.
 • E hapim miellin dhe hedhim ujin në mes. Shtojmë dhe të verdhen e vezës. Ngjeshim brumin shpejt në mënyre që të gjithë përbërësit te përzihen mirë. Brumi duhet të jetë homogjen.
 • Ne planin e punës shtrojmë letër kuzhine, hedhim pak miell dhe fillojmë të hapim brumin me pec të trashe duke bere kujdes çarjet që mund te krijohen anash. E vendosim me gjithë letër mbi tave dhe e shpojmë lehte me piru.
 • Në mungesë te letrës se kuzhinës, lyejmë tavën me gjalpë për të evituar ngjitjen.
 • Brumi i tepërt qe del sipër bordit së tavës mund të pritet me thikë, ose thjesht duke kaluar pecin sipër tavës.
 • Vendosim tavën në frigorifer dhe vazhdojmë me përgatitjet e perimeve. Pasi i kemi larë presim perimet në formë kubike dhe shtojmë pak vaj ulliri, pak majdanoz dhe pak kripë. I vendosim në zjarr të ngadaltë.
 • Shtojmë dhe kërpudhat se bashku me pak gjalpë (sipas dëshirës). Në një enë qelqi hedhim tre vezë dhe i rrahim me piru, shtojmë pak pana dhe pak qumësht (në mungese të panës shtoni vetëm qumësht. Masat e kremit të qumështit , duhet pak a shume, aq sa te mbulojnë perimet në tavë.
 • Ndërkohe furrin e ndezim në temperaturën 180 grade. Nxjerrim taven ku hapem brumin nga frigoriferi. Hedhim pak djathë të grire kackavall, pastaj shtrojmë perimet.
 • Hedhim kremin e përgatitur, disa domate qershi, përseri pak arre moskat, vendosim sipër salmonin e tymosur dhe e vendosim në furrë 180 grade përreth 50 – 60 min. Pasi është pjekur e lini të ftohet dhe e shërbejmë quinche lorraine në copa.

Ju bëftë mirë!

receta gatimi kuzhina franceze artigatimit
0 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë patate në furrë

Kjo tortë me patate në furrë është një pjatë unikë mjaft e shijshme. Përmbledh në brendësi shijet e djathit tymosur të aromatizuar me rozmarinë. Recetë gatimi e shpejtë dhe tava në furre piqet vetëm 20 minuta.