Torta të Kripura
Shkruaj një koment

Pispili me lakra te egra – GATIME KORÇARE

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Kjo është receta origjinale për pispili me lakra te egra. Gatime korçare tradicionale që vazhdojnë ti rezistojnë kohës. Një recete gatimi që e kemi publikuar me parë, pispili me lakra te egra.


Përbërësit për Pispili me lakra te egra – GATIME KORÇARE


  • 1 kg lakra të egra (ose spinaq)

  • 300 gram miell misri

  • 250 gram qepë të njoma ose dhe presh

  • 100 gram djathë

  • 300 mL qumësht

  • 100 mL vaj ulliri

  • kripë

  • kopër

  • mëndrëz (nenexhik)

  • piper


Përgatitja e pispili

Për përgatitjen e pispilisë përdoren lakrat e egra: lulëkuqe, qumështorë, lëpjetë, labot, hithra, nenë etj. Së shpejti do të kemi edhe një artikull mbi lakrat e egra dhe përdorimi i tyre. Mos harroni te abonoheni ne njoftimet e faqes për receta gatimi.

Pastrojmë dhe lajmë lakrat dhe qepët. I grijmë hollë dhe i hedhim në një enë të madhe.
I hedhim kripë dhe gjysmën e miellit dhe i shtypim me dorë derisa ato të lëshojnë lëngun e tyre.
Më pas i hedhim djathin e thërrmuar, erëzat, qumështin dhe vajin.
I trazojmë mirë me lugë druri.


Tavën e lyejmë me vaj ulliri dhe e spërkatim me miell të gjithë sipërfaqen e saj.Masën e lakrave e hedhim me dorë duke e shpërndarë në gjithë sipërfaqen e tavës dhe hedhim mbi të lëngun që ka ena. E spërkatim sipër me pjesën tjetër të miellit të misrit dhe e sheshojmë me dorë.


Tava pispili me lakra te egra piqet në furrë të nxehur në 200 gradë për 30-40 minuta.
Shoqërohet me dhallë. Në të njëjtën mënyrë përgatitet edhe me spinaq.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Dhe si e do tradita:

Shkruani komentin tuaj - Komente