Receta byrek me fasule

Byrek me fasule është një recetë tradicionale shqiptare që përdoret më shumë në stinën e dimrit. Kjo recetë mund të duket e vështirë, por pergatitja është shumë e thjeshtë.

Receta byrek me fasule

Prep Time15 mins
Cook Time30 mins
Total Time45 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

Përbërsit për petët

 • 500 gr miell
 • 250 ml ujë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • pak kripë

Përbërsit për mbushjen

 • 500 ml me fasule të përgatitura
 • pak vaj ulliri
 • pak piper
 • rigon

Përgatitja

 • Në një enë hedhim miellin, vaj, ujë, kripë dhe i punojmë për gati dhjetë minuta.
  Më pas brumin duhet ta lemë të pushojë për 20-25 minuta.
 • Në hapin tjeter brumin e ndajmë në toptha dhe hapim petët në dimesioni e tavës. Më pas në tavë shtrojmë në fillim gjysmat e petëve duke i spërkatur me vaj ulliri.
  Hedhim të gjithë mbushjen duke e hapur në të gjithë sipërfaqen.
 • Ju mund të gjeni dhe recetën si të gatuajmë fasule në faqen tonë. Mund të përdorni edhe fasulet e një nate më parë. Byrek me fasulë të jetë akoma më i shijshëm.
  Hedhim sipër petët e tjera duke i spërkatur me vaj ulliri. Rregullojmë anash petën që të mos na hapet mbushja.
 • Petët mund të mbushen edhe një nga një me fasule dhe duke i bërë role. Më pas roleja vendoset në formë rrethorë në tavë. Vazhdojmë në këtë mënyrë derisa të përfundojnë të gjitha petët.
 • Ky llojë byreku ka paraqitjen e byrekut që është në figurë.
  Amvisat mund të zgjedhin mënyrën që kanë më të lehtë.
  Tavën e vendosim në furr të nxehur më parë në temperaturën 200 gradë C dhe e lemë të piqet për 30 minuta.
  Byreku shërbehet i ngrohtë dhe mund të shoqërohet me kos apo perime sipas dëshirës.

Byreku shërbehet i ngrohtë dhe mund të shoqërohet me kos apo perime sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

473 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë patate në furrë

Kjo tortë me patate në furrë është një pjatë unikë mjaft e shijshme. Përmbledh në brendësi shijet e djathit tymosur të aromatizuar me rozmarinë. Recetë gatimi e shpejtë dhe tava në furre piqet vetëm 20 minuta.