Torta të Kripura
Shkruaj një koment

Receta byrek me fasule

Byrek me fasule është një recetë tradicionale shqiptare që përdoret më shumë në stinën e dimrit. Kjo recetë mund të duket e vështirë, por pergatitja është shumë e thjeshtë.

Përbërësit për Receta byrek me fasule

  Përbërsit për petët

 • 500 gr miell

 • 250 ml ujë

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri

 • pak kripë
 • Përbërsit për mbushjen

 • 500 ml me fasule të përgatitura

 • pak vaj ulliri

 • piper

 • rigon


Përgatitja e byrekut

Në një enë hedhim miellin, vaj, ujë, kripë dhe i punojmë për gati dhjetë minuta.
Më pas brumin duhet ta lemë të pushojë për 20-25 minuta.
Në hapin tjeter brumin e ndajmë në toptha dhe hapim petët në dimesioni e tavës. Më pas në tavë shtrojmë në fillim gjysmat e petëve duke i spërkatur me vaj ulliri.
Hedhim të gjithë mbushjen duke e hapur në të gjithë sipërfaqen.

Ju mund të gjeni dhe recetën si të gatuajmë fasule në faqen tonë. Mund të përdorni edhe fasulet e një nate më parë. Byrek me fasulë të jetë akoma më i shijshëm.
Hedhim sipër petët e tjera duke i spërkatur me vaj ulliri. Rregullojmë anash petën që të mos na hapet mbushja.

Petët mund të mbushen edhe një nga një me fasule dhe duke i bërë role. Më pas roleja vendoset në formë rrethorë në tavë. Vazhdojmë në këtë mënyrë derisa të përfundojnë të gjitha petët.

Ky llojë byreku ka paraqitjen e byrekut që është në figurë.
Amvisat mund të zgjedhin mënyrën që kanë më të lehtë.
Tavën e vendosim në furr të nxehur më parë në temperaturën 200 gradë C dhe e lemë të piqet për 30 minuta.
Byreku shërbehet i ngrohtë dhe mund të shoqërohet me kos apo perime sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente