Byrek të vegjël me presh

57 Shares
56
0
1

Një recetë e thjeshtë për të përgatitur byrek të vegjël me presh. Në faqe kemi publikuar shumë receta për byrek, por kjo është një mënyrë e veçantë. Mëso gjithashtu si të përgatisni brumin për byrek në më mënyrë perfekt.

Byrek të vegjël me presh janë ideal për ti marrë me vete në piknik. Këto byrek të vegjël kanë një shije delikate dhe sipër janë shumë kërce.

Byrek të vegjël me presh

Prep Time30 mins
Cook Time20 mins
Resting20 mins
Total Time1 hr 10 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 6 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

 • 500 gr miell
 • 260 ml uji i vakët
 • 1 kg presh
 • 1 kokërr qepë
 • 2 kokrra vezë
 • 100 gr djathë i bardhë
 • 100 ml qumësht
 • 1 lugë gjellë oriz
 • 50 ml vaj ulliri
 • 10 gr kripë
 • pak piper i zi
 • 1 luge vogël mëndrëz

Përgatitja

Përgatitja e brumit

 • Në fillim përgatitim brumin për petët. Në një enë hedhim miellin, pak kripë, vajin, ujin dhe i trazojmë.
 • Brumin e punojmë me dorë për 5-6 minuta, e mbulojmë me pecetë dhe e lemë të pushojë për 15-20 minuta.

Përgatitja e mbushjes

 • Lajmë e presim preshët rrethore me nga një centimetër. Në një tenxhere kaurdisim 2-3 minuta qepën e prerë hollë.
 • Pastaj hedhim preshin, qumështin , orizin e trazojmë dhe i vëmë kapakun. Preshi duhet të ziejë në zjarr shumë të ngadalshëm derisa ti iki lagështia. Shtojmë dhe më pas pak kripë.
 • E heqim nga zjarri dhe pasi të ftohet do i hedhim vezët, djathin dhe erëzat sipas dëshirës. E trazojmë dhe mbushja është gati.

Përgatitja byrekut

 • Marrim brumin dhe e ndajmë në topa të vegjël. Hollojmë petët dhe i hedhim sipër nga mbushja e përgatitur. I bëjmë role dhe më pas i mbështjellim në formë rrethore duke i radhitur në tavë.
 • Byrek të vegjël me presh i pjekim në furrë të para nxehur në 200°C për 20 minuta.
 • Pasi të ftohen, këta byrek të shijshëm janë gati.

Lexoni gjithashtu recetat e tjera për byrek

Ju bëftë mirë!

57 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Byrek Kungull

Receta byrek kungull mund të duket e mundimshme ne pamje te parë. Përgatitur më produkte te freskëta, kthehet në një pjatë unike shumë e shijshme dhe e shëndetshme.

Receta byrek me fasule

Byrek me fasule është një recetë tradicionale shqiptare që përdoret më shumë në stinën e dimrit. Kjo recetë mund të duket e vështirë, por pergatitja është shumë e thjeshtë.

Tortë patate në furrë

Kjo tortë me patate në furrë është një pjatë unikë mjaft e shijshme. Përmbledh në brendësi shijet e djathit tymosur të aromatizuar me rozmarinë. Recetë gatimi e shpejtë dhe tava në furre piqet vetëm 20 minuta.