Sekreti i brumit të byrekut

70 Shares
68
0
2
Përgatitja e brumit të byrekut është e thjeshtë, por duhet të kemi parasysh disa faktorë të rëndësishëm. Elasticiteti i brumit të byrekut varet shumë nga mielli dhe mënyra si e punojmë. Kemi përmbledhur disa pika si të gatuajmë brumit të byrekut në mënyrë perfekt.

Receta për brum byreku

Prep Time20 mins
Resting40 mins
Total Time1 hr
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 6 persona
Kalori: 280kcal

Përbërësit

  • 500 gr miell i fortë
  • 250 ml ujë të vakët
  • 10 gr kripë
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja

  • Sekreti i brumit të byrekut është sigurisht tek mielli. Tek përbërësit kemi theksuar se mielli duhet të jetë i fortë. Me miell të fortë apo tip 500 nënkuptohet mielli i grurit që përmban shumë gluten. Ky faktor i jep brumit elasticitet dhe butësi. Ideale për të përgatitur edhe buke shtëpie.
  • Përpara se të përgatitim brumin e byrekut, mielli duhet situr. Një faktor tjetër ky për të përftuar një brumë byreku të butë. E hedhim miellin në një enë qelqi pasi nuk këshillohet plastike, e hapim në mes shtojmë kripën, ujin, vajin dhe e përziejmë derisa masat të bashkohen.
  • Më pas brumin e vendosim në tavolinën e punës dhe e punojmë për gati 10 minuta. Brumin duhet ta ngjeshim mirë që të zhvillohet gluten. Brumin e vendosim përsëri në enën e qelqit,e mbulojmë me një pecetë dhe e lemë të pushojë për 10 minuta.
  • Pas pushimit brumin e ndajmë në toptha me madhësi sa dëshirojmë që ti bëjmë petët. Topthat i rreshtojmë në një tavë të lyer me pak vaj. Edhe sipër topthat e brumit i lyejmë me pak vaj me anë të furçës. Sipër i mbulojmë me qeskë kuzhine. Në këtë formë brumin e lemë të pushojë edhe 30 minuta.
  • Topthat e brumit të byrekut janë gati për ti holluar me okllai. Kur të hollojmë petët i spërkatim me pak niseshte.
  • Gatim të mbarë, nëse dëshironi të lexoni përgatitjet e byrekut që kemi përgatitur, shfletoni në faqen tonë.

Lexoni recetën për byrek me domate, byrek me spinaq apo byrek me mish.

Ju bëftë mirë!

70 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pizza me Wurstel

Pizza me wurstel dhe mocarela është një kombinim fantastik. Kjo recete gatimi është ideale për ditët kur jemi pushim. Me pak përbërës cilësor, kjo picë merr një shije të përkryer.

Petulla me maja – Coccoli

Petulla me maja apo siç njihen në zonën e toskanës nga vjen kjo recetë coccoli janë petulla të thjeshta me pak përbërës por shumë të shijshme. Shoqëruar me feta proshutë të holla këto petulla me maja nuk kanë as nevojë për kripë.

Acharuli – Recetë gjeorgjiane

Acharuli është një recetë gjeorgjiane e cila është një buke e mbushur me djathëra të ndryshëm dhe me erëza. Provojeni të ngrohtë sapo ka dalë nga furra e do ta shijoni me të vërtetë shume.

Khachapuri

Khachapuri (Chaczapuri) është një pjatë tjetër tradicionale gjeorgjigjiane. Mënyra e gatimit dhe e formës që i jepet mund të ndryshojë nga krahina në krahinë. Zakonisht mbushet me djathë tipik të zonës, vezë dhe përbërës të tjerë.