Byrek trekëndësh me gjizë

411 Shares
395
0
16
Edhe pse për sot zgjodhëm byrek me gjize, këta byrek trekëndësh mund të mbushen edhe me spinaq. Janë shumë praktik për tu marr me vete në punë ose në piknik.

Byrek trekëndësh me gjizë

Prep Time15 mins
Cook Time30 mins
Resting30 mins
Total Time1 hr 15 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 4 persona
Kalori: 260kcal

Përbërësit

 • 500 gram miell
 • 200 ml ujë
 • 100 gram gjalpë
 • pak kripë

Për mbushjen

 • 200 gram gjizë e freskët

Përgatitja

 • Hedhim miellin në tavolinë e punës. E hapim në mes ku hedhim kripën dhe ujin e vakët. E trazojmë duke filluar nga mesi të cilin e punojmë për dhjetë minuta.
 • Brumin për byrek trekëndësh mbështjellim me një qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për 30 minuta.
 • Mbas 30 minutave e hapim me pec në formë drejtkëndëshi dhe e lyejmë sipër me gjalpë duke e hapur në të gjithë sipërfaqen, (gjalpi duhet të jetë në temperaturën e dhomës).
 • Petën e palosim role, duke mbuluar gjalpin dhe e mbulojmë përsëri duke e lënë për dhjetë minuta të pushojë.
 • Më pas brumin e ndajmë me thikë në dhjetë pjesë. I hapim pjesët e brumit një e nga një pak me dorë dhe i lemë të pushojnë përsëri për dhjetë minuta.
 • Më pas i hapim me pec në formë katrore. Hedhim në mes një lugë gjizë dhe e palosim në formë trekëndëshi.
 • Byrekët me gjizë vendosen në një tavë të lyer me vaj. I lemë të pushojnë dhjetë minuta dhe i pjekim në furrë të nxehur në temperaturën 200 gradë, për 10 – 15 minuta.
 • Byrek trekëndësh me gjize mund të shërbehen të sapo dalë nga furra.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit!

Gjithashtu në faqen tonë mund të gjeni recetat për byrek me spinaq, byrek me mish ose byrek i mbushur në formë lule.

411 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sekreti i brumit të byrekut

Përgatitja e brumit të byrekut është e thjeshtë, por duhet të kemi parasysh disa faktorë të rëndësishëm. Elasticiteti i brumit të byrekut varet shumë nga mielli dhe mënyra si e punojmë.

Khachapuri

Khachapuri (Chaczapuri) është një pjatë tjetër tradicionale gjeorgjigjiane. Mënyra e gatimit dhe e formës që i jepet mund të ndryshojë nga krahina në krahinë. Zakonisht mbushet me djathë tipik të zonës, vezë dhe përbërës të tjerë.

Pizza me Wurstel

Pizza me wurstel dhe mocarela është një kombinim fantastik. Kjo recete gatimi është ideale për ditët kur jemi pushim. Me pak përbërës cilësor, kjo picë merr një shije të përkryer.

Pite e pjekur në furrë

Pite e pjekur në furrë është një recetë e shpejtë që dëshironim ta ndanim me ju. Kjo pite mund të shërbehet në mungesë të bukës por është dhe shumë e shijshme.

Acharuli – Recetë gjeorgjiane

Acharuli është një recetë gjeorgjiane e cila është një buke e mbushur me djathëra të ndryshëm dhe me erëza. Provojeni të ngrohtë sapo ka dalë nga furra e do ta shijoni me të vërtetë shume.