Pite e pjekur në furrë

Pite e pjekur në furrë është një recetë e shpejtë që dëshironim ta ndanim me ju. Kjo pite mund të shërbehet në mungesë të bukës por është dhe shumë e shijshme. Në faqe gjithashtu gjeni edhe versionin e pite në tigan.

Pite e pjekur në furrë

Prep Time20 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Bread
Cuisine: Global
Keyword: buke
Sasia: 4 persona
Kalori: 150kcal

Përbërësit

  • 300 gr miell
  • 180 ml ujë
  • 1 lugë e vogël sodë
  • pak kripë

Përgatitja

  • Pite e pjekur në furrë, mund të përgatitet në një kohë fare të shkurtër. Në një enë qelqi hedhim miellin e situr me sodën shtojmë kripën ujin dhe i përziejmë. Brumin e lemë të pushojë për 10 minuta.
  • Më pas brumin e bëjmë kuleç të vegjël i hapim me pec në disa milimetra trashësi. Pitet i vendosim në një tavë ku kemi shtruar një letër furre dhe i pjekim në furrë të nxehur në 200 ° C për 10 minuta.
  • Gjatë kësaj kohe përgatitim pak vaj ulliri dhe kripë e trashë. Pasi i nxjerrim pitet e ngrohta nga furra i lyejmë sipër me këtë përzierje vaj dhe kripë.
  • Pite e pjekur në furrë janë gati për një meze plot shije.

Ju bëftë mirë!

18 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Khachapuri

Khachapuri (Chaczapuri) është një pjatë tjetër tradicionale gjeorgjigjiane. Mënyra e gatimit dhe e formës që i jepet mund të ndryshojë nga krahina në krahinë. Zakonisht mbushet me djathë tipik të zonës, vezë dhe përbërës të tjerë.

Pica me salçiçe e domate

Picën, tradicionalisht e shijojmë në piceri, por pse të mos e provojmë ta përgatisim vetë në shtëpi. Nuk është shumë e vështirë, por do vetëm kohë. Në fund pasi e kemi përgatitur, do të ngelemi të kënaqur nga shija e picës së përgatitur.

Receta për Piadina

Piadina është një lloj buke e holle,( më mirë të themi pite e hollë), e cila e ka origjinën nga Romagna. Kjo lloj pite është e njohur kudo dhe pëlqehet nga të gjithë. Zakonisht mbushet me djathë dhe paloset ne mes, por gjithsecili mund ta mbushë me përbërësit që dëshiron si proshutë, sallatë,domate e perime të tjera. Mund te hahet ne formën e një sanduiçi.