Pizza me Wurstel

Pizza me wurstel dhe mocarela është një kombinim fantastik. Kjo recete gatimi është ideale për ditët kur jemi pushim. Me pak përbërës cilësor, kjo picë merr një shije të përkryer.

Si te gatuajme pizza me wurstel dhe mocarela në mënyrë të thjeshtë.

Pizza me Wurstel

Prep Time30 minutes
Cook Time14 minutes
Total Time44 minutes
Course: Bread
Cuisine: Italian
Keyword: pizza
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 500 gr brumë për pica
 • 350 gr mocarela e freskët
 • 250 gr wurstel
 • 150 gr salce domate
 • 5 gr rigon
 • 10 ml vaj ulliri
 • 10 gr kripë

Përgatitja

 • Ndezim furin në maksimumin e temperaturës 200-230°C.
 • Në një tavë ose gurë pjekje hapim brumin e picës në formë të rrumbullakët. Në një enë hedhim salcën e domates, pak rigon, kripë, vaj ulliri dhe i trazojmë mirë së bashku.
 • Hedhim dy tre lugë gjellë sipër picës duke e hapur në të gjithë sipërfaqen në mënyrë të njëtrajtshme.
 • Presim mocarelën në copa të vogla dhe shtojmë disa sipër. Presim dhe wurstel në rrathë të vegjël dhe i vendosim sipër picës.
 • E vendosim picën në furë për pjekje për rreth 20 minuta. Pasi është pjekur pizza me wurstel mund të shërbehet e nxehtë.

Ju bëftë mirë!

Pizza me Wurstel Receta Gatimi artigatimit-pica
0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pogaça – Panine për mëngjes

Pogaça janë panine të mbushura që përgatiten për mëngjes. Kjo është një recetë shumë e përhapur në vendet ballkanike dhe Turqi. Mbushja mund të varjoj në disa receta, por shija e këtyre panineve për mëngjes është e veçantë dhe unike

Pite të mbushura

Pite të mbushura është një mënyrë tjetër e të përgatiturit të piteve në tigan. Sot kemi paraqitur recetën e përgatitjeve të pite të mbushura dhe që piqen në furrë. Amvisat tona, pitet i bëjnë në tigan dhe kjo është një recetë për tu provuar.

Receta për Piadina

Piadina është një lloj buke e holle,( më mirë të themi pite e hollë), e cila e ka origjinën nga Romagna. Kjo lloj pite është e njohur kudo dhe pëlqehet nga të gjithë. Zakonisht mbushet me djathë dhe paloset ne mes, por gjithsecili mund ta mbushë me përbërësit që dëshiron si proshutë, sallatë,domate e perime të tjera. Mund te hahet ne formën e një sanduiçi.