Petulla me maja – Coccoli

Petulla me maja apo siç njihen në zonën e toskanës nga vjen kjo recetë coccoli janë petulla të thjeshta me pak përbërës por shumë të shijshme. Shoqëruar me feta proshutë të holla këto petulla me maja nuk kanë as nevojë për kripë.

Petulla me maja

Prep Time20 minutes
Cook Time20 minutes
Resting1 hour
Total Time1 hour 40 minutes
Course: Appetizer
Cuisine: Italian
Keyword: petulla
Sasia: 4 persona
Kalori: 260kcal

Përbërësit

 • 300 gr miell i fortë
 • 1 lugë e vogël sheqer
 • 10 gr maja birre
 • 150 ml ujë i ngrohtë
 • 100 ml birrë
 • 5 gr kripë
 • 100 ml vaj për skuqje vaj kikiriku

Përgatitja

 • Për të përgatitur Petulla me maja, si fillim duhet të shkrijmë majanë e birrës. Duhet të zgjedhim një maja birre të cilësisë së mirë. Duke parë se përgatitja përfshin vetëm pak përbërës ata duhet të jenë të mirë.
 • Në një gotë hedhim majanë me pak sheqer dhe me ujë të ngrohtë. I trazojmë dhe i lëmë për disa minuta së bashku.
 • Në një enë tjetër hedhim miellin e situr. Shtojmë tashmë majanë e tretur dhe e trazojmë. Shtojmë edhe ujin e mbetur. Me pas shtojmë dhe birrën. Mund të përdorim çfarëdo lloj birre edhe birrë të zezë apo me aroma. Shtojmë pak kripë dhe e trazojmë mirë masën për petulla me maja.
 • Masa duhet të jetë e lëngshme dhe nëse është nevoja mund të shtojmë pak ujë të ngrohtë. E trazojmë mirë derisa e gjithë masa të jetë homogjene.
 • Vendosim brumin për petulla me maja në frigorifer për të paktën 1 orë.
 • Pasi brumi ka pushuar, nuk duhet të fryhet, hedhim vaj në një tigan dhe e lëmë të arrij në temperaturën 170°C.
 • Me ndihmën e dy lugëve, marrim nga masa për petulla me maja dhe i hedhim në tiganin me vaj për skuqje.
 • Nuk duhet të mbushim shumë tiganin që temperatura e vajit të mos bjerë shumë.
 • Pasi petullat me maja janë skuqur, i vendosim në një letër për thithjen e vajit të tepërt.
 • Petulla me maja janë gati. Vendosim në kaush 3-4 petulla dhe i vendosim në një pjatë me proshutë.

Lexoni gjithashtu recetat për petulla të shpejta, petulla te fshira apo edhe recetën për petulla me mollë.

Ju bëftë mirë

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Piadina

Piadina është një lloj buke e holle,( më mirë të themi pite e hollë), e cila e ka origjinën nga Romagna. Kjo lloj pite është e njohur kudo dhe pëlqehet nga të gjithë. Zakonisht mbushet me djathë dhe paloset ne mes, por gjithsecili mund ta mbushë me përbërësit që dëshiron si proshutë, sallatë,domate e perime të tjera. Mund te hahet ne formën e një sanduiçi.

Khachapuri

Khachapuri (Chaczapuri) është një pjatë tjetër tradicionale gjeorgjigjiane. Mënyra e gatimit dhe e formës që i jepet mund të ndryshojë nga krahina në krahinë. Zakonisht mbushet me djathë tipik të zonës, vezë dhe përbërës të tjerë.

Pogaça – Panine për mëngjes

Pogaça janë panine të mbushura që përgatiten për mëngjes. Kjo është një recetë shumë e përhapur në vendet ballkanike dhe Turqi. Mbushja mund të varjoj në disa receta, por shija e këtyre panineve për mëngjes është e veçantë dhe unike