Embëlsira, Gatime Unike
Shkruaj një koment

Petulla të shpejta

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Petullat janë vërtet të shijshme kur i shijon të sapo gatuara me mjaltë sipër e kanellë. Janë të shumta recetat e petullave, por ne sot po ju sugjerojmë një recetë shumë të shpejtë e të thjeshtë. Mund ta gatuani në mëngjes apo pasdite për familjen tuaj.

Përbërësit për Petulla të shpejta


  • 200 gr miell

  • 300 ml ujë i ngrohtë

  • vaj për skuqje

  • 2 veze

  • pak kripe


Video Receta për petulla

Përgatitja e petullave

Në një enë qelqi, sitim me kujdes miellin. Ky proces është i rëndësishëm pasi eviton krijimin e kokrrizave. Hedhim kripen dhe e përziejmë pak. Me pas, hedhim dhe dy vezët dhe i trazojmë me kujdes.

Ne hapim tjetër hedhim ujin, i cili duhet te jete i vakët. E trazojmë mire brumin e krijuar derisa te arrijme një mase te njëtrajtshme e pa kokrriza.
Vendosim ne zjarr tiganin ku kemi hedhur vaj për skuqje. Pasi është nxehur, hedhim me kujdes me lugë pjese nga masa e brumit.

Mund te jete e nevojshme ti kthejmë petullat. Pasi janë skuqur nga të dyja anët, i heqim nga zjarri.

Shtojmë mjaltë sipas dëshirës dhe pak kanelle pluhur.

Ju bëftë mirë!

petulla-shqip-receta-gatimi-kuzhina-shqiptare-video

Lexoni edhe petulla me banane apo dhe petulla me kos

petulla thjeshta gatime-shqip-artigatimit-receta-gatimi

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente