Embëlsira
Shkruaj një koment

Cheesecake Luleshtrydhe

Përgatitja: 40 min - Sasia: 6 Persona

Cheesecake luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e freskët me baze frute, kos dhe ajkë. Kjo ëmbëlsirë nuk ka nevojë që të piqet. Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsirës nevojiten 3 procese, por rezultati është fantastik.


Përbërësit për Cheesecake Luleshtrydhe

  Për bazën

 • 220 gr biskota

 • 150 gr gjalpë i shkrirë

 • 40 gr sheqer kaf
 • Për mbushjen

 • 500 gr kos i bardhë

 • 150 mL qumësht

 • 8 gr xhelatinë

 • 200 mL panna (ajkë)
 • Shtresa sipër

 • 500 gr luleshtrydhe

 • 80 mL ujë

 • 60 gr sheqer kaf

 • 1 limon

 • 8 gr xhelatinë


Përgatitja e ëmbëlsirës

Në fillim duhet të përgatisim bazën për cheesecake luleshtrydhe. Për këtë na nevojitet të shtypim biskotat. Nëse kemi një grirës kuzhine, mjaftojnë disa sekonda ti grijmë. Më pas biskotat e grira i hedhim në një enë e bashkojmë sheqerin dhe gjalpin e shkrirë. I trazojmë se bashku derisa gjalpi të përhapet ne te gjithë biskotat. Masën e biskotave e shtrojmë në tavë ku kemi shtruar një letër kuzhine. E shtypim mirë ne fundin e saj. Tavën e futim në frigorifer për disa minuta.

Vazhdojmë më përgatitjen e mbushjes. Rrahim panën e kuzhinës me rrahësin elektrik ose me rrahësen e vezëve. Në një tenxhere ngrohim qumështin, e heqim nga zjarri, hedhim xhelatinën (të regjur më parë në ujë të ftohtë) dhe e trazojmë që të shkrijë.

Masën e bashkojmë me kosin, e trazojmë mirë. Ne hapin tjetwr hedhim edhe panën e rrahur më parë. Masën e përgatitur e shtrojmë mbi sipërfaqen e biskotave dhe e lemë për 2 orë në frigorifer. Pas kësaj kohe përgatitim shtresën e fundit të cheesecake luleshtrydhe.

Luleshtrydhet i hedhim në mikser së bashku me lëngun e limonit. Në një enë nxehim ujin me sheqerin dhe sapo fillon të vlojë e heqim nga zjarri. Hedhim xhelatinën (gjithmonë të regjur më parë ne ujë të ftohtë) dhe e trazojmë që të shkrijë mirë.

Masën e hedhim te luleshtrydhet e grira. E trazojmë të përzihen masat dhe me kujdes e hedhim në tavë ,duke e hapur në të gjithë sipërfaqen. Ëmbëlsirën me luleshtrydhe e futim përsëri në frigorifer edhe 2 orë të tjera.

Cheesecake luleshtrydhe është gati. E servirim me fruta të freskëta anash. Nëse ju ka pëlqyer kjo recete ju ftojmë te lexoni Embelsira me Luleshtrydhe apo dhe recetën Akullore me luleshtrydhe.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Shkruani komentin tuaj - Komente