Petë me luleshtrydhe e çokollatë

Luleshtrydhe e çokollatë është një binom perfekt. Kjo është një ëmbëlsirë që do ti pëlqejë jo vetëm fëmijëve tuaj, por gjithë familjes.

Petë me luleshtrydhe e çokollatë

Përbërësit

 • 1 <a href="http://www.artigatimit.com/2012/04/pete-e-vecante-me-gjalpe/" title="Petë e veçantë me gjalpë Pasta Sfoglia">petë sfoglia(kliko këtu për të parë recetën)
 • 600 gr luleshtrydhe
 • 200 gr kos luleshtrydhe
 • 3-4 lugë sheqer kallami
 • 150 gr çokollatë
 • 1 vezë
 • pak kanellë

Përgatitja

 • Si fillim pastrojmë e lajmë mirë e me kujdes luleshtrydhet.
 • Në një enë hedhim kosin e luleshtrydhes, vezën dhe sheqerin.
 • I trazojmë mirë e më pas shtojmë 300 gr luleshtrydhe të prera në copa të vogla. I trazojmë me kujdes. Më pas shtojmë 100 gr çokollatë të copëtuar dhe pak kanellë. I përziejmë me kujdes.
 • Marrim petën e përgatitur më parë (Kliko këtu për përgatitjen). Vendosim petën në një tavë me letër furre. Me një pirua i bëjmë disa vryma petës, e më pas hedhim mbi të masën e përgatitur. E sheshojmë mirë me lugë.
 • Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 180°C përreth 30 minuta.
 • Më pas e lemë të ftohet.
 • Ndërkohë shkrijmë çokollatën që mbeti në banjëmaria. Pasi torta është ftohur e zbukurojmë me luleshtrydhe të prera dhe çokollatë të shkrirë sipër. Shërbejmë ëmbëlsirën menjëherë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

receta-gatimi-luleshtrydhe-torta-embelsira-nutella-cokollat-1

receta-gatimi-luleshtrydhe-torta-embelsira-nutella-cokollat-3

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Vanilla Cupcake

Vanilla cupcake apo cupcakes me vanilje janë perfekte për festa, festime apo thjesht për ti provuar. Këto ëmbëlsira përgatiten fare thjeshte dhe sipër mund ti vendosim krem me shije dhe ngjyra të ndryshme.

Torta e të Dashuruarëve

Edhe pse Shën Valentini ka rreth një muaj që ka kaluar, dashuria është dhe mbetet përgjithmonë. Dëshiroj të nis këtë aventure me një ëmbëlsirë vërtet speciale të cilën e kam quajtur Torta e të dashuruarëve. Eshtë një tortë vërtet e shijshme dhe jo shumë e vështire për tu përgatitur, është thjesht një pandispanjë e mbushur me krem gjalpi me çokollate. Mund ta përgatitni për çdo rast të vecantë.

Torta me çokollatë e gjalpë kikiriku

Kjo tortë është me të vërtetë një nga ëmbëlsirat më të mira e më të forta. Duket e vështirë, por është një recetë e thjeshtë që nuk ka nevojë as të piqet në furrë. është një lloj cheescake e në bazë të kësaj torte është gjalpi i kikirikut që përdoret shumë në Amerikë.

Reçel portokalli

Reçeli i portokallit i përgatitur në shtëpi është me të vërtetë shumë i shijshëm. Ka një aromë të mrekullueshme. Me këtë reçel mund të shoqërojmë pjatanca të ndryshme djathrash, mund të përgatisim torta të shijshme ose mund ta shijojmë me një copë buke të thekur.