Gatime Unike, Receta per Pizza
2 komente

Pica me salçiçe e domate

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Picën, tradicionalisht e shijojmë në piceri, por pse të mos e provojmë ta përgatisim vetë në shtëpi. Nuk është shumë e vështirë, por do vetëm kohë. Në fund pasi e kemi përgatitur, do të ngelemi të kënaqur nga shija e picës së përgatitur.

Përbërësit për Pica me salçiçe e domate

  Përbërësit për brumin

 • 1 kg miell

 • 6-7 lugë vaj ulliri

 • 50 gr maja birre

 • 2 lugë sheqer

 • 10-15 gr kripë

 • 1 gote ujë
 • Përbërësit për mbushjen

 • 300 gr salçiçe (wurstel)

 • 2-3 domate të freskëta

 • 300 gr mocarela

 • pak kripë

 • pak rigon

 • pak borzilok të freskët

 • pak vaj ulliri


pica-pizza-brume-salsice-domate-receta-gatimi-mocarela-gatime-shqiptare-italiane

Përgatitja

Përgatisim brumin duke ndjekur këtë recetë, kliko këtu: Brumi per pica

Ndërkohë që presim brumin të vijë, marrim mocarelën dhe e presim në copa, presim gjithashtu në copa domatet dhe salçiçet.
Pasi kemi përgatitur brumin, marrim një tavë të madhe dhe e lyejme me pak vaj ulliri, ( mund ta bëjmë ëdhe në dy tava nëse dëshirojmë). Hapim me dorë me kujdes brumin e përgatitur. Duhet ta mbulojmë gjithë tavën. Më pas me majat e gishtave e shtypim brumin me kujdes. I hedhim sipër copat e domates. I hapim mirë mbi brumin. Pastaj i hedhim pak kripë, rigon dhe gjethet e borzilokut.

E fusim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 10 minuta. Më pas e heqim tavën nga furri dhe i hedhim sipër copat e salçiçes, mocarelën dhe pak vaj ulliri. E vendosim përsëri tavën në furrë derisa të shohim që pica është pjekur.

Pasi e nxjerrim nga furra, presim picën në copa dhe e shërbejmë të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

2 Comments

 1. merlia says

  cfare eshte maja birre ju lutem me ktheni pergjigje sepse neser do te gatuaj

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente