Gatime Unike, Receta për Fëmijë, Receta Vegjetarjane
13 komente

Byrek i mbushur në formë lule

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 6

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. Eshtë me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.Përbërësit për Byrek i mbushur në formë lule

  Përbërësit për brumin

 • 200 ml kos të bardhë

 • 200 ml qumësht

 • 2 vezë

 • 1 filxhan vaj ulliri

 • 1 pako maja për bukë

 • 800 gr miell

 • pak kripë

 • pak vaj ulliri
 • Përbërësit për mbushjen

 • 200 gr djathë i bardhë

 • 100 gr gjizë
 • Përbërësit për lyerjen

 • 1 vezë

 • 50 gr djathë të grirë


Përgatitja

Fillojmë të përgatisim brumin duke hedhur miellin në një tepsi. E hapim në mes dhe hedhim pak kripë, vezët e fillojmë ta përziejmë. Shtojmë me radhë vajin, qumështin e më pas kosin. Në fund shtojmë majanë të cilën e kemi shkrirë paraprakisht me pak qumësht. E ngjeshim mirë brumin përreth 15 minuta derisa të arrijmë një masë homogjene. E vendosim brumin në tepsi dhe e lemë të pushojë përreth 30 minuta.

Pasi ka pushuar brumi, e marrim dhe e ndajmë në dy pjesë. I hapim pjesët në dy petë. Një petë e shtrojmë në tepsi ku kemi shtruar një letër furri. E mbushim petën sipër me djathin e shtypur të përzier me gjizën. E mbulojmë sipër me petën tjetër. Duhet të kemi kujdes që të puthiten mirë të dyja petët. Me një thikë fillojmë të presim byrekun në katër pjesë, cdo çerek cope e ndajmë më katërsh. Do të kemi kështu gjithsej 16 copa. Duke pasur kujdes që të mos shkëputen nga tepsia, e dredhim çdo pjesë në vetvete dhe i bashkojmë dy e nga dy sikur të ishte një gërshet. Do të kemi kështu 8 gërsheta brumi. E lyejmë sipër byrekun me vezën e rrahur dhe i hedhim sipër djathin e grirë.

Vendosim tavën në furrë të nxehtë 200°C dhe e pjekim përreth 35-40 minuta, derisa të shohim që pjesa sipër ka marrë një ngjyrë të bukur të verdhë në kafe. Njerrim tavën nga furri, e lemë të ftohet pak e më pas e shërbejmë.

Ju bëftë mirë, presim të tjera receta nga lexuesit!

byrek-lule-receta-gatimi-arti-kuzhines-portali-shqip-gjize-tradicionale-furre

13 Comments

 1. ELSA EJUPI says

  EDHE MUA ME PELEN GATIMI KAM SHUM DESHIR TE GATUAJ SEPSE ESHT NJE KNAQESI PER MUA TE GGATUAJ

 2. FAHRI MALOKU says

  UNE NUK DUA DHE NUK ME PELQEN TE GATUAJ SEPSE NUK I JEPI RENDESI TE MADHE

 3. Edona says

  Ke kam publikuar tek Arti Gatimit videon se si pregatiet

 4. elda says

  ju pergzoj per ket gatim por nuk kam qart se si ke pshtjell keto gershetat ju lutem me jepni sqarim edhe njher

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente