Gatime Unike
Leave a comment

Trahana – Kuzhina Shqiptare

Trahana mund të përgatitet në disa mënyra. Trahanaja është një ushqim që gëzon vetitë e dobishme të fermentimit duke ushqyer më së miri aparatin tretës.

Trahana - Kuzhina Shqiptare

Përbërësit

 • 80 gr trahana e zëne me kos
 • 400 ml ujë
 • 2-3 feta bukë e thekur
 • vaj ulliri ose gjalp
 • kripë
 • djathë sipas dëshires

Përgatitja

 • Trahanaja është mirë të lihet në ujë të ftohtë një natë më përpara ose të paktën një orë para përgatitjes në mëngjes.
 • Në një enë hedhim masen e ujit dhe e vendosim në zjarr. E lemë ujin sa të ngrohet mirë dhe hedhim trahanan duke e trazuar shpesh që të mos krijohen kokrra.
 • Duke e trazuar vazhdimisht, ajo do te trashet dhe e lemë të zjej për tre - kater minuta duke e përzier. E heqim nga zjarri, hedhim bukën qe kemi bërë në copa të vogla, e trazojme dhe e mbulojmë me kapak duke e lenë të mbyllur për dy-tre minuta.
 • E servirim në pjatë me vaj ulliri ose me gjalp dele. Sipas dëshirës mund t'i hedhim djathë, gjizë dhie ose spec të kuq sipër.
 • Një mënyrë tjetër për përgatitjen e trahanas është skuqja e saj me vaj ose me gjalpë dhe me pas i hedhim ujin e nxehtë.

Notes

Ajo është një pjatë e vjetër ballkanase, e cila është perdorur dhe perdoret edhe në Shqiperi. Duke qenë një pjatë me pak shpenzime ajo ka qenë prezente çdo mëngjes në stinen e dimrit kur burimet ushqimore ishin më të rralla. Gatimi i trahanas bëhet sipas krahinave, mund të shtohet gjalpë dele apo gjize dhie. Edhe gatimi i trahanase me lëng mishi e yndyre është shumë i përhapur.

Përgatitja e trahanasë

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Qëndroni të sinkronizuar me faqen tonë duke u abonuar falas në njoftimet e faqes për receta gatimi, shkruaj adresen email dhe konfermo kodin e sigurisë. Ju ftojmë të merrni pjesë edhe në diskutimet e recetave në fund të faqes në hapësirën e komenteve.

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments