Trahana – Kuzhina Shqiptare

Trahana është një pjatë e vjetër ballkanase, e cila është përdorur dhe përdoret edhe në Shqipëri. Duke parë se është një pjatë me pak shpenzime ajo ka qenë prezente çdo mëngjes në stinën e dimrit kur burimet ushqimore ishin më të rralla. Gatimi i trahanas bëhet sipas krahinave, mund të shtohet gjalpë dele apo gjize dhie. Edhe gatimi i trahanase me lëng mishi e yndyre është shumë i përhapur.

Trahana mund të përgatitet në disa mënyra. Trahanaja është një ushqim që gëzon vetitë e dobishme të fermentimit duke ushqyer më së miri aparatin tretës.

Trahana – Kuzhina Shqiptare

Prep Time10 mins
Cook Time15 mins
Total Time25 mins
Course: Breakfast
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 2 persona
Kalori: 150kcal

Përbërësit

 • 80 gr trahana e zëne me kos
 • 400 ml ujë
 • 2-3 feta bukë e thekur
 • vaj ulliri ose gjalp
 • kripë
 • djathë sipas dëshires

Përgatitja

 • Trahanaja është mirë të lihet në ujë të ftohtë një natë më përpara ose të paktën një orë para përgatitjes në mëngjes.
 • Në një enë hedhim masen e ujit dhe e vendosim në zjarr. E lemë ujin sa të ngrohet mirë dhe hedhim trahanan duke e trazuar shpesh që të mos krijohen kokrra.
 • Duke e trazuar vazhdimisht, ajo do te trashet dhe e lemë të zjej për tre – kater minuta duke e përzier. E heqim nga zjarri, hedhim bukën qe kemi bërë në copa të vogla, e trazojme dhe e mbulojmë me kapak duke e lenë të mbyllur për dy-tre minuta.
 • E servirim në pjatë me vaj ulliri ose me gjalp dele. Sipas dëshirës mund t’i hedhim djathë, gjizë dhie ose spec të kuq sipër.
 • Një mënyrë tjetër për përgatitjen e trahanas është skuqja e saj me vaj ose me gjalpë dhe me pas i hedhim ujin e nxehtë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Qëndroni të sinkronizuar me faqen tonë duke u abonuar falas në njoftimet e faqes për receta gatimi, shkruaj adresen email dhe konfermo kodin e sigurisë. Ju ftojmë të merrni pjesë edhe në diskutimet e recetave në fund të faqes në hapësirën e komenteve.

167 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Pastiçe me djathë

Pastiçja është një pjatë shumë e shijshme dhe që pëlqehet si nga të vegjëlit dhe të mëdhenjtë. Kjo pjatë shërbehet si pjatë e vetme sepse në të kemi si vezë edhe djathin.

Petulla në prush – Receta Gatimi

Duke përfituar nga koha akoma disi e ftohtë, petulla ne prush është një recetë gatimi për të qëndruar pranë zjarrit. Petulla është një ushqim shekullor për shqiptarët. Petullat në prush janë shumë të shijshme, sepse prushi i kullon mirë dhe i bën disi krecë.

Musaka me patate

Musaka është një pjatë tipike e kuzhinës greke. Ka shumë variante të musakasë si me patëllxhanë, kunguj, patate apo perime të tjera. Ne këtu e kemi sjellë në variantin me patate. Kjo është një recetë e shijshme dhe që mund ta shërbejmë si pjatë kryesore.

Tavë me bathë e kumbulla

Batha, kjo bimë bishtajore është e përbërë pothuajse e gjitha nga ujë dhe në pjesë të vogla nga karbohidrate, proteina e fibra. është e pasur me kripëra minerale e vitamine të grupit B. Midis të gjitha bishtajoreve të tjera, bathët janë të vetmet që kanë më pak kalori. Receta që ne sjellim është e thjeshtë dhe me një shije të veçantë sepse është ndërthur ëmbëlsia e kokrrave të bathës së freskët me thartësinë e kumbullës.

Lakror dy pete mbushur me hithra

Hithra është mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun. Ky lakror dy pete mbushur me hithra duhet te jetë në tavolinën tuaj pothuajse çdo javë. Ne do të japim një recetë gatimi të thjeshtë të kuzhinës shqiptare.