Patate, proshutë e vezë në furrë

Hedhim patatet, proshutën e domatet në pjatë e anash vendosim kupën me vezë, (me kujdes mos digjeni). Servirim pjatën të ngrohtë.

Patate, proshutë e vezë në furrë

Përbërësit

 • Për 1-2 persona

 • 3-4 patate
 • 2 vezë
 • 150 gr proshutë
 • 3 domate të freskëta
 • 1 lugë salcë domate kliko për recetën
 • 1 lugë vaj ulliri
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak rigon
 • pak rozmarinë

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

patate-proshute-veze-receta-gatimi-arti-food-recipe-a

74 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Harapash Korçe

Harapash Korçe, është receta e radhës ne Arti Gatimit. Kjo recetë përgatitet me miell misri dhe përdoret më shumë në zonën e Korçës, siç mund ta keni kuptuar nga emri.

Fërgesë me speca të pjekura

Specat janë përbërës të domosdoshëm të menysë vegjetarianë. Për këtë arsye kemi zgjedhur recetën fërgesë me specka. Për ruajtjen e përbërësve të rëndësishëm specat janë më mirë të freskëta por dhe receta që ne do të përgatitim specat i ruajnë vlerat ushqimore

Super Qofte e mbushur

Kjo është një pjatë për gjithë familjen. E kush nuk i pëlqen qoftet!Në këtë recetë ne japim një mënyrë të veçantë për ti përgatitur ato: një qofte rolè e mbushur brenda me djathë e proshutë. Një recetë e shpejtë dhe sidomos e shijshme.

Soufflé patate

Soufflé patate mund të përgatitet edhe në vesonin me proshutë në një tavë të vetme ose në porcione teke. Le të shohim më parë versionin vegjetarian të përgatitjes së kësaj recete.