Gatime Unike
Shkruaj një koment

Patate, proshutë e vezë në furrë

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 2

Patate, proshutë e vezë, të gjitha të gatuara në furrë janë një zgjidhje për drekën ose darkën nëse nuk ke shumë dëshirë të gatuash. Kjo recetë e shijshme gatuhet shpejt, mjafton ti fusësh gjithë përbërësit në furrë.Përbërësit për Patate, proshutë e vezë në furrë

  Për 1-2 persona

 • 3-4 patate

 • 2 vezë

 • 150 gr proshutë

 • 3 domate të freskëta

 • 1 lugë salcë domate (kliko për recetën)

 • 1 lugë vaj ulliri

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak rigon

 • pak rozmarinë


Përgatitja

Pasi qërojmë patatet, i presim në copa dhe i hedhim në një tavë ku kemi vendosur letër furre. I hedhim sipër pak kripë, pak rigon e rozmarinë të grirë dhe vaj ulliri.

patate-proshute-veze-receta-gatimi-arti-food-recipe-d

Sipër tyre vendosim copat e proshutës. Anash patateve vendosim kokrrat e domateve të lara.
Në një kupë porcelani (që mund të futet edhe në furrë) hedhim vezët. Anash tyre hedhim salcën e domates të cilës i hedhim sipër pak kripë, rigon e rozmarinë të grirë.

patate-proshute-veze-receta-gatimi-arti-food-recipe-c

Vendosim kupën mbi tavë dhe i fusim në furrë të nxehtë 180-200°C derisa të shohim që janë bërë patatet përreth 20 minuta. Do të shohim që proshuta është bërë e rreshkur.
Hedhim patatet, proshutën e domatet në pjatë e anash vendosim kupën me vezë, (me kujdes mos digjeni). Servirim pjatën të ngrohtë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

patate-proshute-veze-receta-gatimi-arti-food-recipe-a

Shkruani komentin tuaj - Komente