Brumi për pica

Brumi për pica është një nga ato përgatitjet bazë me të cilat mund të përgatisim çdo lloj pice, tamam siç i shijojmë në piceri.

Brumi për pica

Përbërësit

 • 1 kg miell
 • 6-7 lugë vaj ulliri
 • pak kripë
 • 50 gr maja birre
 • 2 lugë sheqer
 • 10-15 gr kripë
 • 1 gote ujë

Përgatitja

 • Në një gotë hedhim majanë e birrës dhe sheqerin, i shkrijmë me pak ujë të vakët. Në një enë të madhe hedhim miellin e në mes të tij shtojmë gotën me ujë e majanë e shkrirë. I trazojmë mirë.
 • Në një gotë tjetër hedhim kripë, vaj ulliri dhe pak ujë të vakët, i trazojmë mirë derisa të shkrihet kripa. E bashkojmë edhe këtë me miellin. Fillojmë të zëmë brumin. Shtojmë akoma ujë nëse është e nevojshme.
 • Vazhdojmë të ngjeshim brumin me dorë derisa të kemi arritur një masë homogjene. Mund ta vazhdojmë këtë proçes mbi dërrasën e punës. Më pas e vendosim përsëri në enë dhe e mbulojmë me një pecetë të pastër. E lemë në këtë mënyrë përreth dy orë.
 • Duhet të kemi kujdes që enën mos ta lemë në korrent ajri. Pasi kanë kaluar rreth dy orë do të shohim se masa e brumit është dyfishuar.
 • Tashmë brumi është gati për tu hapur e për të bërë picën. Mund ta mbushim me përbërësit që dëshirojmë.
113 Shares
19 comments
 1. mos shkruni pa lidhje se brumit per pica nuk i qitet birr por mos huto tan muslimanet po po rrejshe shum spase men sa ni lop qe 20 vjet mirna me ket pun

  1. Maja birre eshte KVASEC !!! Si duket nuk e paske kuptuar mire… Dhe mendoj qe me se miri ARTIIGATIMIT do te ishte te ta sqaronte keshtu njehere dhe jo te tregonte per preferencat religjioze.

   1. Ne flasim shqip dhe shkruajme shqip ketu, pastaj nese ju doni ta quani me emer tjeter quajeni por mos komento mbi preferenca religjoze imagjinare dhe ne radhe te pare falenderohet!

 2. Faleminderit per recetat e shijshne por kam nje sygjerim te vogel
  kur jepni permasat ju lutem konvertohini edhe me luge ksfeje apo gjelle. faleminderit per mirkuptimin.

 3. Bera nji dite nji byrek u sa i mirrrrrrrrrrrrr. Me lumshin duart mua o zot. E bera me qep me domatje. O zot i nadh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Si të pastrojmë angjinaren

Angjinarja është një perim i pasur me fibra që ndihmon në uljen e kolesterolit. Ka pak kalori. Me të mund të përgatisim pjatanca të ndryshme. Pastrimi i angjinares, në të kundërt të asaj që mund të mendohet, është një përgatitje e thjeshtë. Me pak kohë e durim do të arrini në një përfundim të kënaqshëm.

Receta për Piadina

Piadina është një lloj buke e holle,( më mirë të themi pite e hollë), e cila e ka origjinën nga Romagna. Kjo lloj pite është e njohur kudo dhe pëlqehet nga të gjithë. Zakonisht mbushet me djathë dhe paloset ne mes, por gjithsecili mund ta mbushë me përbërësit që dëshiron si proshutë, sallatë,domate e perime të tjera. Mund te hahet ne formën e një sanduiçi.

Salcë pesto gjenoveze

Salca e quajtur pesto gjenoveze e ka origjinën pikërisht në Genova të Italisë. Kjo është një salcë mjaft e njohur jo vetëm në Itali, por edhe në mbarë botën. Në bazë të kësaj recete janë borziloku i freskët e fistikët.