Bukë miell gruri e bërë në shtëpi

Bukë miell gruri e përgatitur në shtëpi ka një shije të veçantë dhe është shumë e shijshme. Sidomos kur del e ngrohtë nga furra. Përgatitja e bukës në shtëpi nuk kërkon shumë mundin, por brumi ka nevojë për kohen ë vet.

Bukë miell gruri e bërë në shtëpi

Prep Time30 mins
Cook Time30 mins
Resting1 hr
Total Time2 hrs
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: buke
Sasia: 6 persona
Kalori: 200kcal

Përbërësit

 • 1 kg miell gruri
 • 700 mL ujë
 • 1 gotë kos i bardhë
 • 1 lugë e vogël mjaltë
 • pak kripë

Përgatitja

 • Përgatitja e majasë në shtëpi bëhet një ditë para se të gatuajmë bukën. Kjo lloj mënyre është më e shëndetshme sesa produktet kimik që shiten ne treg. Duhet të kujtohemi që këtë proces ta kryejmë më parë dhe rezultati i bukës në shtëpi është fantastik pa asnjë lloj agjenti kimik.
 • Në një enë hedhim një gotë kos, mjaltin dhe një gotë miell. E trazojmë mirë dhe sipër e mbulojmë me miell. Enën e mbulojmë dhe e lemë në një temperaturë 30 gradë C. Duhet të bëjmë kujdes pasi ena duhet të jetë e madhe se brumi dyfishohet.
 • Hedhim miellin në një enë të thellë, majanë që përgatitëm një ditë më parë, ujin, kripën dhe e trazojmë për gati dhjetë minuta. Brumi duhet të marrë një strukture homogjene. Mund të jetë e nevojshme ta punojmë edhe për disa minuta të tjera. Më pas e mbulojmë dhe e lemë në furrë të sobës për një orë.
 • Pasi brumi është dyfishuar, e marrim enën dhe e punojmë brumin për gati një minutë. I vëmë kapakun përsëri enës dhe e lemë për 15 minuta.
 • Pas 15 minutash, e marrim brumin dhe i japim formën e tavës ku do ta pjekim. Me pas e vendosim në tavën e pjekjes të lyer me vaj.
 • Tavën e futim në furrë dhe e lemë derisa brumi të dy ose trefishohet.
 • Pasi e shikojmë që brumi ka ardhur, e pjekim në furrë të nxehur për 30 minuta në temperaturën 200 gradë.
 • Buka miell gruri është gati. Fikim sobën dhe bukën e lemë brenda edhe 20 minuta që të kullojë mirë.

Karbohidratet janë të domosdoshme për trupin e njeriut. Gruri i përmban këto me shumicë.

Buka për shqiptarët ka qanë përherë e pranishme në tavolinat e tyre.

Mund ta shërbejmë bukën të ngrohtë ose mund ta ruajmë një një vend të thatë për dy tre dite.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

236 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Salca beshamel

Salsa beshamel është një salcë që gjen një përdorim të gjerë në kuzhinën italiane, franceze, angleze dhe jo vetëm. Kjo salcë e bardhë është e njohur kudo. Thuhet që salca beshamel merr emrin nga shpikësi i saj qe quhej Louis de Béchameil, markez i Nointel, chef ne hotelin e Louis XV në Francë. Nga fundi i shekullit të XVIII salsa béchameil mori emrin béchamelle.

Panine me qumësht

Paninet e përgatitura me qumësht kanë një shije të veçantë, janë të buta e pëlqehen nga të gjithë sidomos nga fëmijët. Me masat që kemi dhënë mund të përgatisni panine si në rastin tonë, ose mund të bëni forma të ndryshme buke si gërshet ose një formë të vetme.

Si të pastrojmë angjinaren

Angjinarja është një perim i pasur me fibra që ndihmon në uljen e kolesterolit. Ka pak kalori. Me të mund të përgatisim pjatanca të ndryshme. Pastrimi i angjinares, në të kundërt të asaj që mund të mendohet, është një përgatitje e thjeshtë. Me pak kohë e durim do të arrini në një përfundim të kënaqshëm.

Salcë pesto gjenoveze

Salca e quajtur pesto gjenoveze e ka origjinën pikërisht në Genova të Italisë. Kjo është një salcë mjaft e njohur jo vetëm në Itali, por edhe në mbarë botën. Në bazë të kësaj recete janë borziloku i freskët e fistikët.