Receta Bazë
Leave a comment

Bukë miell gruri e bërë në shtëpi

Bukë miell gruri e përgatitur në shtëpi ka një shije të veçantë dhe është shumë e shijshme. Sidomos kur del e ngrohtë nga furra. Përgatitja e bukës në shtëpi nuk kërkon shumë mundin, por brumi ka nevojë për kohen ë vet.

Bukë miell gruri e bërë në shtëpi

Përbërësit

 • 1 kg miell gruri
 • 700 mL ujë
 • 1 gotë kos i bardhë
 • 1 lugë mjaltë
 • pak kripë

Përgatitja

 • Përgatitja e majasë në shtëpi bëhet një ditë para se të gatuajmë bukën. Kjo lloj mënyre është më e shëndetshme sesa produktet kimik që shiten ne treg. Duhet të kujtohemi që këtë proces ta kryejmë më parë dhe rezultati i bukës në shtëpi është fantastik pa asnjë lloj agjenti kimik.
 • Në një enë hedhim një gotë kos, mjaltin dhe një gotë miell. E trazojmë mirë dhe sipër e mbulojmë me miell. Enën e mbulojmë dhe e lemë në një temperaturë 30 gradë C. Duhet të bëjmë kujdes pasi ena duhet të jetë e madhe se brumi dyfishohet.
 • Hedhim miellin në një enë të thellë, majanë që përgatitëm një ditë më parë, ujin, kripën dhe e trazojmë për gati dhjetë minuta. Brumi duhet të marrë një strukture homogjene. Mund të jetë e nevojshme ta punojmë edhe për disa minuta të tjera. Më pas e mbulojmë dhe e lemë në furrë të sobës për një orë.
 • Pasi brumi është dyfishuar, e marrim enën dhe e punojmë brumin për gati një minutë. I vëmë kapakun përsëri enës dhe e lemë për 15 minuta.
 • Pas 15 minutash, e marrim brumin dhe i japim formën e tavës ku do ta pjekim. Me pas e vendosim në tavën e pjekjes të lyer me vaj.
 • Tavën e futim në furrë dhe e lemë derisa brumi të dy ose trefishohet.
 • Pasi e shikojmë që brumi ka ardhur, e pjekim në furrë të nxehur për 30 minuta në temperaturën 200 gradë.
 • Buka miell gruri është gati. Fikim sobën dhe bukën e lemë brenda edhe 20 minuta që të kullojë mirë.
 • Karbohidratet janë të domosdoshme për trupin e njeriut. Gruri i përmban këto me shumicë.
 • Buka për shqiptarët ka qanë përherë e pranishme në tavolinat e tyre.
 • Mund ta shërbejmë bukën të ngrohtë ose mund ta ruajmë një një vend të thatë për dy tre dite.

Notes

Përgatitja e majasë për bukën

Përgatitja e bukës me miell gruri

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments