Receta Bazë
3 komente

Panine me ullinj

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 45 min - Sasia: 4

Panine me ullinj janë një alternative e shijshme e bukës normale. Mund ti shërbejmë për të shoqëruar antipasta me sallam, proshutë e djathëra të ndryshëm.

Përbërësit për Panine me ullinj


 • 500 gr miell

 • 180 gr ullinj jeshil

 • 1 lugë kafeje sheqer

 • 1 lugë kafeje kripë

 • 3 lugë vaj ulliri

 • 17 gr maja birre

 • 300 ml ujë


Përgatitja


Në një gotë me ujë të vakët shkrijmë majanë me sheqerin duke e trazuar me kujdes.
Në tavolinën e punës hedhim miellin dhe në mes shtojmë ujin me majanë dhe vajin e ullirit. Fillojmë të bëjmë brumin, e ngjeshim fort derisa të arrijmë një masë homogjene. Në këtë moment shtojmë kripën dhe vazhdojmë ta ngjeshim për 10 minuta të tjera.
Formojmë një top me brumin e përgatitur e lyejmë sipër me pak vaj ulliri dhe e vendosim në një enë qelqi të cilën e mbulojmë me qeskë kuzhine. E lemë brumin ”të qetësohet” përreth 1 orë e gjysmë.

Pasi ka kaluar kjo kohë, marrim brumin dhe i shtojmë ullinjtë e prerë në copa të vogla, e trazojmë në mënyrë që ullinjtë të shpërndahen në gjithë masën e brumit. Ndajmë brumin në panine të vogla dhe i vendosim në një tavë me letër furri. Duhet të kemi kujdes që të mos i vendosim shumë afër me njëra tjetrën paninet. Vendosim tepsinë në furrë të fikur dhe i lemë ‘të qetësohen’ paninet përreth 45 minuta.

Pasi ka kaluar kjo kohë, ndezim furrën në 200°C dhe i pjekim paninet përreth 25-30 minuta derisa të shikojmë që sipërfaqja e panineve ka marrë një ngjyrë të bukur floriri. I shërbejmë paninet të ngrohta ose i mbulojmë me një pecetë të pastër dhe mund ti shërbejmë edhe pas një dite.

Ju bëftë mirë!

3 Comments

 1. mira says

  ju falenderoj per kete artgatimi qe na pasuroni ne si amvisa.urime

 2. shpresa says

  faleminderit per keto receta qe na jepni ju pergezoj shume,por brenda mundesive nje recete per makarona me thalba arrash flm per mirekuptimin

Shkruani komentin tuaj - Komente