Si të përgatitim bukë në shtëpi

Buka është një nga lëndët ushqimore më komplete. Ajo i sjell organizmit substancat ushqyese më të nevojshme dhe vitale. Ne do të japim recetën e përgatitjes se bukë në kushte shtëpie.

Si të përgatitim bukë në shtëpi

Prep Time35 minutes
Cook Time25 minutes
Resting1 hour
Total Time2 hours
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 1 buke
Kalori: 140kcal

Përbërësit

 • 500 gr miell tip 00
 • 270 ml ujë
 • 1 lugë vogël maja buke
 • 1 lugë vogël mjaltë ose sheqer
 • 1 lugë vogël kripë

Përgatitja

 • Për bukë në shtëpi, duhet të bashkojmë në fillim majanë dhe mjaltin në një gotë dhe u hedhim pak ujë të vakët. I lemë gati 10 minuta sa të treten mirë.
 • Miellin e hedhim në një enë qelqi e hapim në mes, anës brumit hedhim kripën dhe ne mes hedhim majanë së bashku me masën e ujit.
 • Masën e miellit e përziejmë me dorë duke filluar nga mesi. Brumin do ta punojmë për gati 10 minuta mbi banak sa të bëhet elastik dhe homogjen.
 • Duhet të kemi parasysh n. q.se brumi del i fortë i shtoni pak ujë, në rast të kundërt shtoni pak miell. Masa e ujit varet nga lloji i miellit.
 • Procesi i përzierjes mund të behet edhe me robot kuzhine. Mjaftojmë që tek roboti të shtojmë çengelin për përzierjen e brumit. Koha e përzierjes me robot kuzhine është pak me e lartë.
 • Më pas brumin e vendosim në një enë të bollshme me kapak dhe e vendosim në një vend të ngrohtë për gati 1 orë.
 • Që buka të bëhet e mirë pas 1 ore brumin e përziejmë për gati 1 minutë te ena dhe e mbulojë përsëri duke e lënë edhe 1 orë tjetër.
 • Më pas brumin e hedhim në një tavë të lyer me vaj dhe e futim në furrë. Kur ta shikojmë që brumi është dyfishuar e pjekim bukën në furrë të nxehur me 200 gradë për 20-25 minuta.
 • Pasi buka është pjekur, fikim sobën dhe e lemë tavën e bukës brenda për gati 15 minuta. Ky proces është i nevojshëm që buka të kullojë.
 • Bukën e përgatitur në kushte shtëpie e ruajmë në një vend të thatë.

Receta për bukë me miell gështenje!

Ju bëftë mirë!

4 Shares
6 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Panine me ullinj

Paninet me ullinj janë një alternative e shijshme e bukës normale. Mund ti shërbejmë për të shoqëruar antipasta me sallamra, proshutë e djathëra të ndryshëm.

Krem gjalpi

Kremi i gjalpit është shumë i përdorur në pastiçeri. Ky lloj kremi përdoret për të mbushur torta të ndryshme, ëmbëlsira të vogla siç janë cupcake ose ato pastat e vogla që ishin shumë të përhapura në Shqipëri përpara shumë vitesh.