Receta Bazë
2 komente

Salcë pesto gjenoveze

Përgatitja: 30 min - Sasia: 4

Salca e quajtur pesto gjenoveze e ka origjinën pikërisht në Genova të Italisë. Kjo është një salcë mjaft e njohur jo vetëm në Itali, por edhe në mbarë botën. Në bazë të kësaj recete janë borziloku i freskët e fistikët. Me peston mund të përgatisim shumë pjata të para të shijshme ose mund të shoqërojmë pjatanca mishi. Për përgatitjen e kësaj salce siç e kërkon receta origjinale duhet një havan prej mermeri që të shtypim të gjithë përbërësit dhe është pikërisht nga kjo lloj mënyre përgatitjeje që vjen edhe emri i kësaj salce. Në italisht ‘pestare’ do të thotë shtyp ose thërrmoj dhe nga kjo gjë rrjedh edhe emri ‘pesto’.

Përbërësit për Salcë pesto gjenoveze


  • 50 gr borzilok italian i freskët

  • 1 lugë gjelle fistik (gati 15 gr.)

  • 1/2 gote vaj ulliri (cilësi e mirë)

  • 6 lugë gjelle djathë parmixhan i grirë

  • 2 lugë gjelle djathë dele i grirë

  • 2 thelpinj hudhre

  • pak kripë të trashë


Përgatitja per Pesto Gjenovese

Për përgatitjen e kësaj salce duhet shumë durim, pasi duhet ti rrahim mirë përbërësit së bashku në havan mermeri me një shtypës druri.
Fillojmë duke larë mirë e me kujdes gjethet e borzilokut. Pasi i kemi larë duhet ti thajmë një e nga një në mënyrë që të mos prishen e të mos ngelet ujë në to.
Në havan hedhim thelpinjtë e hudhrës të pastruar. Fillojmë ti shtypim mirë derisa të arrijmë një masë si krem. Më pas shtojmë borzilokun dhe disa kokrra kripe. Fillojmë e shtypim me kujdes borzilokun duke bërë lëvizje nga e djathta në të majtë e anasjelltas. Vazhdojmë në këtë mënyrë derisa të dalë një lëng i gjelbër dhe në këtë pikë shtojmë fistikët. Vazhdojmë akoma ti shtypim mirë derisa të arrijmë një krem.

Më pas shtojmë dhe djathin parmixhan dhe atë të deles duke e trazuar gjithmonë me kujdes. Djathi do ta bëj akoma më kremoze salcën. Në fund shtojmë pak nga pak edhe vajin e ullirit duke e trazuar akoma ngadalë. Vazhdojmë ta përziejmë derisa të arrijmë një masë homogjene. Salca është gati për përdorim.

salce-italiane-pesto-receta-gatimi-gatuaj-kuzhina-2

Nëse nuk keni havan ose ju duket shumë e lodhshme përgatitja me të mund të përdorni grirësin elektrik, edhe pse receta origjinale nuk e lejon, (shija do të ndryshojë pak, por është gjithmonë e shijshme). Salcën pesto mund ta hidhni në vazo të vogla, mund ta fusni në ngrirje në frigorifer e ta përdorni sa herë keni nevojë.

Ju bëftë mirë!

2 Comments

  1. Pingback: Quinoa me Pesto Gjenovese - ArtiGatimit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente