Receta Bazë
Shkruaj një koment

Panine për hamburger përgatitur në shtëpi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Panine për hamburger, fantastik për një piknik apo hoft ndryshe. Është krijuar një përshtypje jo e mirë për hamburger, por e përgatitur me përbërës cilësor mund të kthehen në ushqimin tuaj ditor.


Përbërësit për Panine për hamburger përgatitur në shtëpi

  Për 4 panine

 • 250 gr miell

 • 100 ml qumësht

 • 30 gr gjalpë

 • 1 vezë

 • 1 lugë e vogël maja

 • 1 lugë e vogël sheqer

 • pak kripë

 • 1 të verdhë veze

 • pak susam


Përgatitja

Procesi i përgatitjes së brumin mund të behet edhe lehtësisht me një makineri për brum. Në rast të kundërt punoni mirë brumin në tavolinën e punës. Fillojmë duke hedhur në një enë qumështin së bashku më sheqerin dhe majanë. I lëmë për pak kohë së bashku. Shtojmë vezën e rrahur dhe i trazojmë.

Nëse përdorim një makineri për brum, mund të hedhim miellin bashkuar me kripën. Në rast të kundërt miellin e hapim në mes hedhim masën e krijuar dhe gjalpin. I trazojmë derisa të bashkohen masat.

Më pas e punojmë 4-5 minuta në tavolinën e punës. Brumin e mbështjellim me një qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për të paktën një orë. Pas një ore e ndajmë në katër pjesë,i bëjmë toptha dhe i vendosim në një tavë me letër kuzhine.

Me anë të një furçe i lyejmë sipër me të verdhën e vezës të rrahur me pak ujë dhe i lemë të pushojnë përsëri për 30 minuta. Hedhim sipër fara susami.

Panine për hamburger i pjekim për 20 minuta ne 200°C. Më pas i nxjerrim dhe i lëmë të ftohen.

Mos harroni të abonoheni në njoftimet e faqes për të lexuar të parët recetat tona. Shumë receta për hamburger do të postojmë në vazhdim.

Ju bëftë mirë!

Këshillë: Nëse preferoni, brumin për hamburger mund ta vendosim dhe në unaza gjatë pjekjes kështu panine vjen më e lartë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente