Panine për hamburger përgatitur në shtëpi

Panine për hamburger, fantastik për një piknik apo hoft ndryshe. Është krijuar një përshtypje jo e mirë për hamburger, por e përgatitur me përbërës cilësor mund të kthehen në ushqimin tuaj ditor.

Panine për hamburger përgatitur në shtëpi

Prep Time20 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time40 minutes
Course: Bread
Cuisine: American
Keyword: buke
Sasia: 4 persona
Kalori: 210kcal

Përbërësit

 • 250 gr miell
 • 100 ml qumësht
 • 30 gr gjalpë
 • 1 kokërr vezë
 • 1 lugë e vogël maja birre
 • 1 lugë e vogël sheqer
 • pak kripë
 • 1 të verdhë veze
 • pak susam

Përgatitja

 • Procesi i përgatitjes së brumin mund të behet edhe lehtësisht me një makineri për brum. Në rast të kundërt punoni mirë brumin në tavolinën e punës.
 • Fillojmë duke hedhur në një enë qumështin së bashku më sheqerin dhe majanë. I lëmë për pak kohë së bashku. Shtojmë vezën e rrahur dhe i trazojmë.
 • Nëse përdorim një makineri për brum, mund të hedhim miellin bashkuar me kripën. Në rast të kundërt miellin e hapim në mes hedhim masën e krijuar dhe gjalpin. I trazojmë derisa të bashkohen masat.
 • Më pas e punojmë 4-5 minuta në tavolinën e punës. Brumin e mbështjellim me një qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për të paktën një orë. Pas një ore e ndajmë në katër pjesë,i bëjmë toptha dhe i vendosim në një tavë me letër kuzhine.
 • Me anë të një furçe i lyejmë sipër me të verdhën e vezës të rrahur me pak ujë dhe i lemë të pushojnë përsëri për 30 minuta. Hedhim sipër fara susami.
 • Panine për hamburger i pjekim për 20 minuta ne 200°C. Më pas i nxjerrim dhe i lëmë të ftohen.

Ju bëftë mirë!

Këshillë: Nëse preferoni, brumin për hamburger mund ta vendosim dhe në unaza gjatë pjekjes kështu panine vjen më e lartë.

Mos harroni të abonoheni në njoftimet e faqes për të lexuar të parët recetat tona . Shumë receta për hamburger do të postojmë në vazhdim.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Salcë kima

Kima (ose e quajtur tjetër ragu) është një salcë me bazë mishi të grirë, të cilën mund ta përdorim për ta përzier me makarona, oriz, perime të ndryshme, etj. Kjo lloj salce kërkon pak kohë në zierje, por përfundimi ia vlen mundimin e bërë.

Kos i Bardhë

Fermentimi i qumështit mund të jetë një nga teknikat më të vjetra. Shume amvisa e kanë lëne bërjen e kosit ne shtëpi me futjen në masë të produkteve bulmetit në treg.

Krem gjalpi

Kremi i gjalpit është shumë i përdorur në pastiçeri. Ky lloj kremi përdoret për të mbushur torta të ndryshme, ëmbëlsira të vogla siç janë cupcake ose ato pastat e vogla që ishin shumë të përhapura në Shqipëri përpara shumë vitesh.