Receta Bazë
2 komente

Ullinj

Përgatitja: 30 min - Sasia: 12
Kjo është periudha ideale për të bërë ullinjtë. Nëse ju pëlqejnë ullinjtë e nuk dini si ti përgatisni, ne kemi sjellë një recetë të shpejtë. Zakonisht në Shqipëri përdoret hiri i zjarrit për të hequr hidhërimën e ullirit, por në pamundësi të saj ne kemi përdorur kripën.

Ullinj

Përbërësit

 • 5 kg ullinj
 • 2 kg kripë kokërrmadhe
 • 2 l vaj ulliri
 • 1 l vaj luledielli

Përgatitja

 • Marrim ullinjtë dhe fillojmë ti shtypim një e nga një. Pasi i kemi shtypur të gjithë fillojmë ti vendosim në vazo qelqi. Hedhim një shtresë ullinj, i mbulojmë me kripë e vazhdojmë në këtë mënyrë derisa ti kemi mbaruar të gjithë ullinjtë. Shtresa e fundit duhet të jetë me kripë. E mbulojmë vazon me kapak. Duhet të kemi kujdes që ti trazojmë ullinjtë dy herë në ditë. Vendosim një dorashkë dhe i trazojmë me dorë ullinjtë.
 • Pasi ka kaluar rreth një javë marrim ullinjtë dhe i hedhim në një kullonjëse, i shpëlajmë me ujë e më pas i vendosim përsëri në vazo duke i hedhur kripë. I lemë përreth 4- 5 ditë me kripë përsëri.
 • Më pas i shpëlajmë me ujë që të iki kripa dhe i lemë në ujë për një natë.
 • Më pas i kullojmë ullinjtë nga uji dhe i hedhim në vazo. Shtojmë vajin dhe i mbulojmë komplet me vaj. Mbyllim vazon me kapak.
 • Ullinjtë në këtë mënyrë i lemë në dollap, larg rrezeve të drejtëpërdrejta të diellit dhe larg nxehtësisë së lartë.
 • Ullinjtë janë gati për tu shërbyer. I hedhim në pjatë, i shtojmë rigon e copa limoni sipas dëshirës. Janë shumë të shijshëm gjatë periudhës së dimrit, të shoqëruar me një copë buke të thekur e pak djathë të bardhë.

Notes

Përgatitja e Ullinjëve

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

 1. iliri says

  pershendetje flm per receten por se kuptova vajin e lulediellit perse duhet dhe ku perdoret
  faleminderit

  • Iliri vaji i lulediellit bashkohet me vajin e ullirit e sherbejne per te ruajtur ullinjte qe te rrojne me shume. po te duash mund te perdoresh vetem vaj ulliri.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente