Receta Bazë
comments 3

Lëng mishi – Brodo

Lëngu i mishit ose brodo është një recetë bazë në kuzhinë. Gjen një përdorim të gjerë në shumë receta.

Lëng mishi - Brodo

Përbërësit

 • 1 kg mish vici me shumë kocka
 • 2 qepë
 • 2-3 karrota
 • 2 degë selinoje
 • 2 gjethe dafine
 • 3 l ujë
 • pak kripë

Përgatitja

 • Lajmë mirë perimet. Qepës i heqim vetëm lëkurën e sipërme. Marrim një tenxhere me ujë dhe hedhim karrotat, selinonë, qepën, dafinën dhe në fund mishin, i shtojmë edhe kripë.
 • E vëmë tenxheren në zjarr, e mbulojmë me kapak dhe e lemë të ziejë për 2-3 orë në zjarr të ngadaltë.
 • Pastaj heqim perimet dhe mishin, ( që mund ti përdorim për të bërë qofte ). Lëngun e përgatitur e përdorim për recetat që duam.

Notes

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

3 Comments

 1. Pingback: Angjinare në tigan - ArtiGatimit.com

 2. Pingback: Pulë me perime - ArtiGatimit.com

 3. Pingback: Supë orizi me mëlçi pule | ArtiGatimit.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments