Receta Bazë
3 komente

Lëng mishi – Brodo

Lëngu i mishit ose brodo është një recetë bazë në kuzhinë. Gjen një përdorim të gjerë në shumë receta.

 • 1 kg mish vici me shumë kocka

 • 2 qepë

 • 2-3 karrota

 • 2 degë selinoje

 • 2 gjethe dafine

 • 3 l ujë

 • pak kripë
 • Përgatitja

  Lajmë mirë perimet. Qepës i heqim vetëm lëkurën e sipërme. Marrim një tenxhere me ujë dhe hedhim karrotat, selinonë, qepën, dafinën dhe në fund mishin, i shtojmë edhe kripë. E vëmë tenxheren në zjarr, e mbulojmë me kapak dhe e lemë të ziejë për 2-3 orë në zjarr të ngadaltë. Pastaj heqim perimet dhe mishin, ( që mund ti përdorim për të bërë qofte ). Lëngun e përgatitur e përdorim për recetat që duam.

  Ju bëftë mirë

  3 Comments

  1. Pingback: Angjinare në tigan - ArtiGatimit.com

  2. Pingback: Pulë me perime - ArtiGatimit.com

  3. Pingback: Supë orizi me mëlçi pule | ArtiGatimit.com

  Shkruani komentin tuaj - Komente