Receta per Pizza
Shkruaj një koment

Pite (kulaçka) në tigan

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 6

Pitet e bëra në tigan më sjellin ndër mend fëmijërinë sepse sa herë kishim ndonjë ekskursion me klasën mami na përgatiste këto pite të shoqëruara me djathë të bardhë. Më pëlqejnë shumë dhe mund të them që janë shumë të mira edhe për fëmijët pasditeve të shoqëruara me pak djathë.

Përbërësit për Pite (kulaçka) në tigan


  • 500 gr miell

  • 250 ml dhallë

  • pak kripë

  • 1/2 pako maja birre

  • 3 lugë vaj ulliri


Përgatitja

Nëse keni një makineri ( planetare) mund ti hidhni të gjithë përbërësit në të dhe pas disa minutash brumi është gati.
Nëse brumin e bëjmë me dorë, hedhim në fillim miellin në tavolinën e punës dhe pastaj shtojmë me ngadalë të gjithë përbërësit. Në fillim pak kripë dhe hapim një gropëz te mielli ku shtojmë vajin e përziejmë e më pas shtojmë dhallën pak nga pak. Në fund shtojmë majanë. Nëse e shohim që brumi është i qullët mund të shtojmë akoma pak miell dhe anasjelltas, nëse shohim që brumi është i fortë shtojmë edhe pak dhallë. Fillojmë e ngjeshim mirë brumin derisa të arrijmë një masë homogjene. Më pas vendosim brumin e përgatitur në një enë qelqi të mbuluar me një pecetë. E lemë brumin të qetësohet përreth 30 minuta.

pite-brum-pizza-djathe-bardhe-receta-shqip

Më pas e marrim me kujdes dhe e ndajmë në pjesë të vogla të cilat i hapim me dorë ose me okllahi/pec.Madhësinë e piteve mund ta bëni sipas dëshirës, zakonisht ne e bëjmë me diametër rreth 20 cm.

Në një tigan të cilin e kemi lyer paraprakisht me pak vaj i skuqim pitet me radhë një e nga një nga të dyja anët.
Pitet i shërbejmë të ngrohta të shoqëruara me djathë të bardhë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente