Receta per Pizza
Shkruaj një koment

Receta për Piadina

Përgatitja: 40 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Piadina është një lloj buke e holle,( më mirë të themi pite e hollë), e cila e ka origjinën nga Romagna. Kjo lloj pite është e njohur kudo dhe pëlqehet nga të gjithë. Zakonisht mbushet me djathë dhe paloset ne mes, por gjithsecili mund ta mbushë me përbërësit që dëshiron si proshutë, sallatë,domate e perime të tjera. Mund te hahet ne formën e një sanduiçi.Përbërësit për Receta për Piadina


  • 450 gr miell

  • 150 ml ujë

  • 50 ml vaj ulliri extra i virgjër

  • 1 lug çaji sodë buke

  • pak kripë


Përgatitja

Në një enë përziejmë miellin, kripë dhe sodën e bukës, pastaj shtojmë vajin e ullirit. Receta tradicionale përdor strutto (yndyrë derri), por kjo recetë do të jetë më e lehtë. Shtojmë ujë dhe fillojmë të përziejmë përbërësit. Vazhdojmë të ngjeshim brumin për 10-15 minuta me dorë ose për këtë procedurë mund të përdoret edhe makineri kuzhinë, ( robot kuzhine/planetaria).
Kur masa është homogjene dhe e butë, vendosim brumin në një qese plasmasi dhe e lemë të pushojë për rreth një orë.

Pasi ka pushuar, marrim brumin dhe e ndajmë në toptha të vegjël rreth 160-170 gr secili dhe me anë të një peci ( okllahi) hapim një e nga një petët të cilat duhet të kenë një trashësi rreth 4-5 milimetra dhe një diametër rreth 25 cm.

piadina-receta-italiane-pite-brum-gatime

Bëjmë disa vrima me pirun mbi petë për tu mos krijuar flluska të mëdha.

Në një tigan pa yndyrë, pjekim piadinën tonë për 1-2 minuta për çdo anë.

Piadina është gati, dhe ju mund ta shërbeni të ngrohtë e të mbushur brenda me atë që dëshironi, djathë të butë, proshutë apo ta shërbeni në tavolinë si bukë të vogla.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente