Byrek me djathë e spinaq me dy shtresa mbushje

197 Shares
197
0
0
Janë të shumta recetat për byrek qe kemi publikuar këtu tek Artigatimit, dhe i shtohet byrek me djathë e spinaq. E veçanta e kësaj recete për byrek është fakti se kemi përdorur dy shtresa mbushje. Rezultati është fantastik. Në brendësi gjeni të gjitha lidhjet për recetat e tjera si të gatuajmë byrek.

Byrek me djathë e spinaq me dy shtresa mbushje

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Snack
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 6 persona
Kalori: 162kcal

Përbërësit

 • 700 gr miell
 • 500 gr spinaq
 • 500 ml kos
 • 150 gr djathë i bardhe
 • 2 kokrra veze
 • 1 lugë gjellë gjalpë
 • 80 gr niseshte
 • 10 gr kripë
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Brumin mund ta zëmë në tavolinën e punës ose në ndonjë enë. Shtojmë kripen tek mielli dhe fillojmë hedhim gradualisht ujin pak të ngrohtë. Duhet të krijojmë një masë homogjene dhe elastike në të njëjtën kohë. Brumi punohet me dy duar në mënyrë që të bashkohet mirë, por sipas dëshirës mund të përdoret edhe robot kuzhine.
 • Më pas brumin e krijuar e lëmë të pushoj për 20 minuta të mbuluar me një rrobë në temperaturë ambienti ose në furin e sobës.
 • Ndërkohe fillojmë përgatitjen e mbushjes së byrekut. Me sasinë e dhenë për përbërësit është mjaftueshëm për dy shtresa.
 • Marrim spinaqin e lajme mirë dhe i heqim bishtat. Më pas e kullojmë dhe e presim hollë.
 • Pasi kemi larë e prerë spinaqin shtojmë në enën vezët kosin dhe djathin. I përziejmë dhe shtojmë kripën. Mbushja është gati.
 • Është momenti për të hapur brumin. E ndajmë masën në tre pjesë. Njërën pjesë e ndajmë në 6 toptha të vegjël. Ndërkohe pjesa tjetër e brumit duhet ri-mbuluar.
 • Fillojmë hapim petët duke u ndihmuar me pak niseshte, 6 topthat e parë në mënyre të rrumbullaket të vegjël dhe çdo pete e vogël spërkatet me vaje dhe i vemë njëri sipër tjetrit.
 • Ri-spërkaten me niseshte për të krijuar një pete me përmasat e tavës ku do bëjmë byrekun. Pasi kemi lyer tavën me vaj, për mos tu ngjitur byreku, shtrojmë petën e hapur ku sipër i hidhet gjysma e masës se mbushjes përgatitur.
 • E njëjta procedure me dy pjesët e tjera të brumit pa harruar të shtrojmë pjesën e dytë të mbushjes.
 • Pasi kemi mbaruar brumin, kemi sistemuar byrekun ne tavë, sipas dëshirës shtrojmë disa pjesë gjalpë sipër byrekut para se te futet ne furre. Veprojmë në këtë mënyrë për ti dhëne shkrifësi byrekut.
 • Byrekun e pjekim në furre në temperaturën 200 grade per 35 minuta, gjithsesi varet nga intensiteti furrës.

Byrek me djathë e spinaq është gati, mund të shoqërohet me kos, ose djathë.

Receta është gatuar dhe përgatitur nga Aurora. Ju këshillojmë të lexoni edhe recetat në vijim:

Ju bëftë mirë!

197 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pica me salçiçe e domate

Picën, tradicionalisht e shijojmë në piceri, por pse të mos e provojmë ta përgatisim vetë në shtëpi. Nuk është shumë e vështirë, por do vetëm kohë. Në fund pasi e kemi përgatitur, do të ngelemi të kënaqur nga shija e picës së përgatitur.

Tavë me miell misri e mish

Tava me miell misri e mish është ideale për ditët e ftohta. është një pjatë unike sepse është e pasur me shumë përbërës ushqyes. Mun të jetë edhe një alternativë e 'lazanjës' për personat celiak, sepse përmban vetëm miell misri.

Soufflé patate

Soufflé patate mund të përgatitet edhe në vesonin me proshutë në një tavë të vetme ose në porcione teke. Le të shohim më parë versionin vegjetarian të përgatitjes së kësaj recete.

Musaka me lakër të bardhë

Lakra e bardhë ka shumë lëndë ushqyese të cilat janë të vlefshme për trupin e njeriut. Kjo recetë musaka me lakër i përmbledh në një pjatë të vetme se bashku me proteinat. Lakra e bardhë ka shumë vlera ushqyese kur përdoret e pa gatuar, megjithatë lakra ka një përdorim të gjerë në kuzhinën tonë.

Byrek i mbushur në formë lule

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. është me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.