Gatime Unike, Receta Vegjetarjane
8 komente

Rolè me vezë dhe spinaq

Role me vezë dhe spinaq

Kjo është një pjatë e shijshme, delikate dhe e lehtë për tu përgatitur. Mund të jetë edhe një alternativ si pjatë e dytë për personat vegjetarianë sepse nuk përmban mish.

Përbërësit për Rolè me vezë dhe spinaq

  Përbërësit për omëletën

 • 6 vezë

 • 1 lugë djath parmixhan i grirë

 • pak kripë

 • pak majdanoz i grirë
 • Përbërësit për mbushjen

 • 1 kg spinaq i freskët

 • 2 lugë gjizë pa kripë ( rikota)

 • 1 lugë djath parmixhan

 • 1 mocarela

Përgatitja

Fillojmë me përgatitjen e omëletës, thyejmë vezët në një enë, i rrahim me një pirun, më pas shtojmë të gjithë elementët e tjerë, kripën, parmixhanin dhe majdanozin. I rrahim bashkë. Marrim një tepsi drejtkëndëshe, të madhe, i shtrojmë një letër furre dhe mbi të hedhim masën e përgatitur. Tava duhet të jetë e madhe për arsye që omleta s’duhet të jetë e trashë. E fusim ne furrë 200° C për 15-20 minuta. Pasi e heqim nga furra e lëmë të ftohet për disa minuta.

Ndërkohë, përgatisim spinaqin. Pasi e kemi larë mirë, e hedhim në një tenxhere me gjysmë gote ujë dhe pak kripë dhe e lëmë te ziejë. Më pas e kullojmë dhe e hedhim në një enë ku shtojmë gjizën dhe parmixhanin.

Marrim tavën me omëletë, sipër i shtrojmë spinaqin e përgatitur dhe sipër spinaqit shtojmë mocarelën e prerë në copa të vogla. Me ndihmën e letrës së furrës, mbyllim me kujdes rolenë, e mbyllim dhe anash me kujdes duke i dhënë formën e një ‘karameleje’. E fusim ne furrë për 15 minuta.
Më pas e heqim nga furra, e lëmë disa minuta të ftohet e pastaj i heqim letrën e furrës, e presim ne feta dhe e shërbejmë të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

8 Comments

 1. Aferdita says

  Nëse doni të luftoni obezitetin perdoreni këtë recetë. Mua më pelqen shumë kjo recetë. Provojeni edhe ju!

 2. Po ne fund pasi e kemi mbledhur me leter furri e pjekim perreth 15 minuta ne furre.

 3. uria says

  Kjo eshte nje nga recetat e mia te preferuara,shume e mire.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente