Receta per Pizza
Shkruaj një koment

Acharuli – Recetë gjeorgjiane

Përgatitja: 3 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 5

Acharuli është një recetë gjeorgjiane e cila është një buke e mbushur me djathëra të ndryshëm dhe me erëza. Provojeni të ngrohtë sapo ka dalë nga furra e do ta shijoni me të vërtetë shumë. Kjo pjatë është shumë e përdorur në restorante në Gjeorgji. Receta të tjera gjeorgjiane mund të gjeni: Xinkali Khachapuri

Përbërësit për Acharuli – Recetë gjeorgjiane


  Rreth 5 Copë

  Për brumin

 • 1 kg miell

 • 200 ml ujë

 • 180 ml qumësht

 • 1 vezë

 • 20 g maja birre

 • 50 ml vaj ulliri

 • 10 g kripe
 • Për mbushjen

 • 5 vezë

 • 20 g gjalpë

 • 100 g djathë pa kripë (ose gjizë pa kripë)

 • 100 g djathë imeretian(lloj djathi tipik gjeorgjian) ose mocarela

 • pak rigon


Përgatitja

Në pak ujë të ngrohtë shkrijmë majanë e birrës. Më pas e bashkojmë me miellin ne një enë. Shtojmë dhe qumështin dhe fillojmë e përziejmë. Hedhim vezën dhe vajin. Ujin nuk e hedhim te gjithë njëherësh pasi mund të dojë me pak ose me shume ujë, kjo varet nga lagështia e miellit. Shtojmë kripën në fund fare. Fillojmë e përziejmë brumin me ngadalë derisa të jenë bashkuar mirë të gjithë përbërësit.

Pasi është krijuar një masë homogjene, brumin e krijuar e lëmë të pushojë për 2 orë (ose derisa të dyfishohet masa).

Pasi ka pushuar masën e ndajmë në 4 apo 5 copa të barabarta. Formojmë topa dhe i hapim ne formë të rrumbullaket.
Acharuli Katchapuri-Receta-Gatimi-Te Huaja

Grijmë djathin dhe gjalpin dhe i bashkojmë se bashku. Nëse kemi shtuar mocarela e presim ne copa të vogla.
Acharuli-Katchapuri-Receta-Buke-e-mbushur

E shtojmë sipër formave të brumit që kemi hapur dhe fillojmë ti mbledhim nga dy ane, dhe mesin e lemë të hapur si në foto.
Buke-mbushur-djathe-receta-gatimi

I shtrojmë në një tave dhe i lemë të vijnë dhe për një orë tjetër.

Nxehim furrën ne 220°C dhe fusim dy nga dy Acharuli-n e përgatitur. I pjekim për 15-20 min dhe me pas i thyejmë një veze sipër dhe e fusim përsëri në furë të piqet derisa sipër të formohet një kore e bukur në ngjyrë floriri.
Shërbejmë Acharulit të ngrohtë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Buke-mbushur-djathe-receta-gatimi-katchapuri

Shkruani komentin tuaj - Komente