Acharuli – Recetë gjeorgjiane

0 Shares
0
0
0
Shërbejmë Acharulit të ngrohtë.

Acharuli - Recetë gjeorgjiane

Përbërësit

 • Rreth 5 Copë
 • Për brumin

 • 1 kg miell
 • 200 ml ujë
 • 180 ml qumësht
 • 1 vezë
 • 20 g maja birre
 • 50 ml vaj ulliri
 • 10 g kripe
 • Për mbushjen

 • 5 vezë
 • 20 g gjalpë
 • 100 g djathë pa kripë ose gjizë pa kripë
 • 100 g djathë imeretian lloj djathi tipik gjeorgjian ose mocarela
 • pak rigon

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Buke-mbushur-djathe-receta-gatimi-katchapuri

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pizza me Wurstel

Pizza me wurstel dhe mocarela është një kombinim fantastik. Kjo recete gatimi është ideale për ditët kur jemi pushim. Me pak përbërës cilësor, kjo picë merr një shije të përkryer.

Pite e pjekur në furrë

Pite e pjekur në furrë është një recetë e shpejtë që dëshironim ta ndanim me ju. Kjo pite mund të shërbehet në mungesë të bukës por është dhe shumë e shijshme.

Pica me salçiçe e domate

Picën, tradicionalisht e shijojmë në piceri, por pse të mos e provojmë ta përgatisim vetë në shtëpi. Nuk është shumë e vështirë, por do vetëm kohë. Në fund pasi e kemi përgatitur, do të ngelemi të kënaqur nga shija e picës së përgatitur.

Pogaça – Panine për mëngjes

Pogaça janë panine të mbushura që përgatiten për mëngjes. Kjo është një recetë shumë e përhapur në vendet ballkanike dhe Turqi. Mbushja mund të varjoj në disa receta, por shija e këtyre panineve për mëngjes është e veçantë dhe unike

Pite (kulaçka) në tigan

Pitet e bëra në tigan më sjellin ndër mend fëmijërinë sepse sa herë kishim ndonjë ekskursion me klasën mami na përgatiste këto pite të shoqëruara me djathë të bardhë.