Torta të Kripura
7 komente

Tortë e kripur – Receta MasterChef Albania

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 6

Kjo lloj torte është një pjatë shumë e shijshme dhe mund ta shërbejmë si një antipastë ose një pjatë të dytë. Ne e kemi përgatitur në tava të vogla për një person, por fare mirë mund ta përgatisim edhe në një tavë të vetme të madhe.
Kjo është receta e cila më bëri të fitoj përparësen për të marrë pjesë në Masterchef Albania.


Përbërësit për Tortë e kripur – Receta MasterChef Albania


 • 1 kg presh

 • 1 patate e vogël

 • 2 vezë

 • 200 gr djathë mascarpone (ose gjizë pa kripë ricotta)

 • 150 gr djathë parmixhan i grirë

 • 2 lugë vaj ulliri

 • 30 gr gjalpë

 • 1 pako shafran

 • pak majdanoz i grirë

 • pak trumzë e freskët

 • pak bar qepe

 • pak kripë

 • pak piper
 • Përbërësit për salcën

 • 100 ml pana e freskët

 • 250 gr djathë gorgonzola

 • pak arrë moskat e grirë


Përgatitja

Si fillim lajmë mirë preshat dhe eliminojmë gjethet jeshile. Presim pjesën e bardhë në rrathë dhe I hedhim në një tigan ku kemi hedhur paraprakisht vaj ulliri dhe gjalpin e shkrirë.
Kavërdisim preshin me zjarr të ngadaltë derisa të zbutet. Më pas I shtojmë edhe pataten e grirë hollë. I përziejmë bashkë. Në një gotë me ujë të ngrohtë shkrijmë shafranin dhe e hedhim në tiganin me preshin e pataten. I shtojmë gjithashtu edhe trumëz të freskët e pak kripë. Mbulojmë tiganin me kapak dhe lemë të zbutet mirë preshi.Pasi janë bërë, I lemë të ftohen pak.

Ndajmë vezët, të bardhën nga e verdha dhe I hedhim në dy enë të veçanta. Rrahim pak të bardhat me pak kripë. Të verdhat I rrahim me mascarponen derisa të përzihen mirë.

Marrim përzierjen me presh dhe gjysmën e saj e grijmë me grirësin elektrik. I hedhim të dyja gjysmat si atë të grirën dhe atë tjetrën në enën ku janë të verdhat e vezëve me mascarponen. I trazojmë mirë bashkë. Shtojmë djathin e grirë në të, pak piper,pak majdanoz të grirë dhe pak trumëz. I përziejmë mirë. Më pas shtojmë edhe të bardhat e vezëve dhe I pëziejmë mirë me kujdes derisa të arrijmë një masë homogjene.

torte-kripur-receta-marsterchef-albania

Hedhim masën e përgatitur në tava të vogla ose në një tavë të madhe. Vendosim tavën në furrë të nxehtë 180°c dhe e pjekim përreth 30-35 minuta.

Më pas lemë tortën të ftohet pak dhe përgatisim salcën e gorgonzolës.
Në një tenxhere të vogël hedhim panën, e vendosim të ngrohet pak,shtojmë djathin e pak arrë moskat të grirë. E trazojmë mirë derisa të shkrijë djathi.

Në një pjatë hedhim 2-3 lugë salcë djathi, vendosim sipër tortën me presh dhe e shërbejmë në moment. Sipër sipas dëshirës mund ti vëmë disa fije preshi të skuqur dhe 2 fije bar qepe për zbukurim.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni te beheni fan i Chef-it tone ne MasterChef Albania!

receta-gatimi-masterchef-albania

7 Comments

 1. Hansi says

  Shume urime për prezantimin e bukur tek MasterChef! Na përcolli emocione të këndshme.

 2. Juri cela says

  urime! doja te dija… shafranin kur e shkrin ne uje te ngrohte e hedh me pas ne tigan sebashku me ujin apo pa uje?

  • Varet nga pjata, por zakonisht e shkrin ne pak ujë të ngrohtë. Në këtë mënyrë tretet në mënyrë më uniforme.

 3. eda says

  Urime! Ishe shume e kendshme. faleminderit per recetat

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente