Garnitura
2 komente

Sallatë me rrepa të kuq e mollë

Panxharsheqeri me mollë

Rrepat e kuq kanë shumë kalori pasi është shumë i pasur me karbohidrate. është shumë i mirë për shëndetin tonë sepse ka një efekt terapeutik. Në vendin tonë, për fat të keq, kjo lloj perime nuk gjen një përdorim të gjerë. Këshillohet përdorimi i rrepave pasi shkenca ka vërtetuar se në ato vende ku konsumimi i tij është më i lartë, është më i ulët zhvillimi i sëmundjeve të këqija në zorrë. Kjo recetë që ne propozojmë është një sallatë e freskët, e shpejtë që mund të shoqërojë pjata të dyta.


Përbërësit për Sallatë me rrepa të kuq e mollë

  Përbërësit për 1-2 persona

 • 2 kokrra rrepa te kuq

 • 1 kokërr mollë

 • 2 qepë të njoma

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak vaj ulliri

 • 1/2 luge lëng limoni


Përgatitja

Rrepat i qërojmë, e presim në feta dhe e ziejmë në tenxhere me avull ose e lemë të plotë dhe e ziejmë në tenxhere me ujë. Më pas e lemë të ftohet. Marrim mollën dhe e presim në feta. Në një pjatë, vendosim fetat e rrepave, mbi to fetat e mollës dhe në mes qepën e njomë e prerë hollë. Sallatës sipër i hedhim vaj ulliri, kripë dhe pak lëng limoni. Kjo është një pjatë e freskët dhe e veçantë.

Ju bëftë mirë

2 Comments

 1. shpresa says

  Receta e juaj me pelqeu shume per arsye se kjo sallat i thith helmet ne organizmin e njeriut dhe me kombinim me mollen e ushqen trurin dhe e pasuron melqien qe eshte vorrez e rruzave te kuqe te gjakut.Tretet lehet ne organizem,e regullon shtypjen e gjakut dhe eshte e pastron kolesterolin e keq ,prandaj e preferoj per njerzit te te gjitha moshave.Ju pergzoj shume per receta te juaja vitaminoze…

 2. Ne ju falenderojme ju per fjalet e bukura dhe qe na ndiqni me kaq vemendje. Ju falenderojme gjithashtu edhe per informacionin e dhene.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente