Panxharsheqeri me mollë

Sallatë me rrepa të kuq e mollë

22 Shares
22
0
0
Rrepat e kuq kanë shumë kalori pasi është shumë i pasur me karbohidrate. është shumë i mirë për shëndetin tonë sepse ka një efekt terapeutik. Në vendin tonë, për fat të keq, kjo lloj perime nuk gjen një përdorim të gjerë. Këshillohet përdorimi i rrepave pasi shkenca ka vërtetuar se në ato vende ku konsumimi i tij është më i lartë, është më i ulët zhvillimi i sëmundjeve të këqija në zorrë. Kjo recetë që ne propozojmë është një sallatë e freskët, e shpejtë që mund të shoqërojë pjata të dyta.

Sallatë me rrepa të kuq e mollë

Përbërësit

 • 2 kokrra rrepa te kuq
 • 1 kokërr mollë
 • 2 qepë të njoma
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak vaj ulliri
 • 1/2 luge lëng limoni

Përgatitja

 • Rrepat i qërojmë, e presim në feta dhe e ziejmë në tenxhere me avull ose e lemë të plotë dhe e ziejmë në tenxhere me ujë.
 • Më pas e lemë të ftohet. Marrim mollën dhe e presim në feta. Në një pjatë, vendosim fetat e rrepave, mbi to fetat e mollës dhe në mes qepën e njomë e prerë hollë.
 • Sallatës sipër i hedhim vaj ulliri, kripë dhe pak lëng limoni. Kjo është një pjatë e freskët dhe e veçantë.

Notes

Ju bëftë mirë

22 Shares
2 comments
 1. Receta e juaj me pelqeu shume per arsye se kjo sallat i thith helmet ne organizmin e njeriut dhe me kombinim me mollen e ushqen trurin dhe e pasuron melqien qe eshte vorrez e rruzave te kuqe te gjakut.Tretet lehet ne organizem,e regullon shtypjen e gjakut dhe eshte e pastron kolesterolin e keq ,prandaj e preferoj per njerzit te te gjitha moshave.Ju pergzoj shume per receta te juaja vitaminoze…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Lakër e bardhë e zier – Receta te shendetshme

Lakra e bardhë e zier është një pjatë e shijshme për të shoqëruar pjatanca mishi apo peshku apo për tu konsumuar thjesht si sallatë. Koka e lakrës ka shumë veti të dobishme për organizmin tonë. Ajo është e pasur me kripëra minerale, me acid folok, vitamina A, vitamina C e shumë të tjera.

Pure qiqra

Qiqrat janë më energjiket dhe më ushqyeset të familjeve të legumeve. Ato kanë përmbajtje të lartë në proteina. Kjo është receta për përgatitjen e pure me qiqra.

Rrepa turshi

Rrepat turshi kanë një shije majhoshe sepse ëmbëlsia e tyre lidhet bukur me thartësinë e uthullës. Të përgatitura në këtë mënyrë kemi një pjatë të shijshme që shkon shumë me pjatanca djathrash o sallamrash të ndryshëm.