Si të gatuajmë Patate në furrë

284 Shares
284
0
0
Patate në furrë është një pjatë që mbase nuk ka nevojë për recetë sesa disa këshilla për ti përgatitur në mënyrë të përsosur. Lexoni çfarë kemi përgatitur për këtë garniturë që nuk mungon asnjëherë në tavolinë.

Patate në furrë

Prep Time20 mins
Cook Time40 mins
Total Time1 hr
Course: Side Dish
Cuisine: Global
Keyword: perime
Sasia: 6 persona
Kalori: 170kcal

Përbërësit

 • 1 kg patate
 • 2 degë rozmarinë
 • 2 degë trumzë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 50 ml vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 15 gr kripë

Përgatitja

 • Për të përgatitur patate në furrë në mënyrë të përsosur, si fillim fillojmë duke qëruar patatet dhe i presim sa më të mëdha të jetë e mundur.
 • Një ene me ujë të bollshëm e vendosim në zjarr dhe sapo uji fillon të ziej hedhim patatet. I lëmë në zjarr për të paktën 5 minuta.
 • Më pas patatet i kullojmë dhe i spërkasim sipër trumzë dhe vaj ulliri. Rregullojmë kripën dhe ndezim furrën në temperaturën 200° C.
 • Lyejmë një tavë me vaj ulliri dhe transferojmë patatet dhe sipër shtojmë dhe disa degëza rozmarinë të copëtuar së bashku me hudhër të pa copëtuar.
 • Patate në furrë duhet ti përziejmë çdo 15 minutash. I heqim pasi kanë marrë një ngjyrë të këndshme të artë.
 • Patate në furrë janë gati, i shërbejmë për të shoqëruar pjata me mish apo peshk.
284 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë e zier me gjethe rrepash

Gjethja e panxharsheqerit është shumë e mirë, dhe ngjason me spinaqin. Mund ta gatuajmë të zier në ujë ose në avull, me vaj sipër dhe kështu shoqëron pjatanca të ndryshme mishi ose peshku. Në këtë recetë, ne e sjellim në një variant si sallatë që mund ta hamë si meze për të hapur oreksin ose thjesht mund të shoqërojmë një pjatë mishi.

Lulelakër e skuqur me vezë

Lulelakra është shumë e pasur me substanca të dobishme për shëndetin tonë. Në fakt nuk duhët të mungojë në tryezat tona. Kjo zarzavate është tipike e stinës së dimrit, e gjejmë deri në fillim të pranverës. Me lulelakrën mund të bëjmë disa receta si pjata të para apo garnitura për të shoqëruar pjata me mish a peshk. Ne kemi sjellë një recetë të thjeshtë e të shpejtë.

Speca me domate

Specat e pjekur të shoqëruar me domate të skuqura janë një pjatë verore e shijshme. Në këtë stinë perimet janë të freskëta dhe të mira dhe me to mund të gatuajmë shumë pjata të ndryshme.

Sallatë me rrepa të kuq e mollë

Panxhari sheqerit ka shumë kalori pasi është shumë i pasur me karbohidrate. është shumë i mirë për shëndetin tonë sepse ka një efekt terapeutik. Në vendin tonë, për fat të keq, kjo lloj perime nuk gjen një përdorim të gjerë. Këshillohet përdorimi i panxharsheqerit pasi shkenca ka vërtetuar se në ato vende ku konsumimi i tij është më i lartë, është më i ulët zhvillimi i sëmundjeve të këqija në zorrë. Kjo recetë që ne propozojmë është një sallatë e freskët, e shpejtë që mund të shoqërojë pjata të dyta.