Garnitura
comments 2

Lakër e bardhë e zier – Receta te shendetshme

Lakra e bardhë e zier është një pjatë e shijshme për të shoqëruar pjatanca mishi apo peshku apo për tu konsumuar thjesht si sallatë. Sigurisht fute tek kategoria me receta te shendetshme. Koka e lakrës ka shumë veti të dobishme për organizmin tonë. Ajo është e pasur me kripëra minerale, me acid folok, vitamina A, vitamina C e shumë të tjera. Këshillohet që të konsumohet shpesh. Ne e kemi sjellë në këtë recetë të zier por fare mirë mund ta konsumoni krudo si sallatë.

Lakër e bardhë e zier - Receta te shendetshme

Përbërësit

 • 1 kokë lakër 600-700 gr
 • 5-6 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1-2 karota
 • pak kripë
 • pak piper
 • 1 gjethe dafine
 • 1/2 limon

Përgatitja

 • Mrrim lakrën dhe e pastrojmë nga gjethet e dëmtuara. E shpëlajmë dhe e presim në katër pjesë. Eliminojmë pjesën e fortë në mes. Më pas e presim në copa dhe e vendosim në tenxhere me ujë. Shtojmë gjithashtu edhe karotat e qëruara e të prera në copa.
 • I hedhim kripë dhe gjethe dafine dhe i lemë të ziejnë. Pasi janë zier, i kullojmë mirë. I hedhim në pjata ku sipër hedhim pak vaj ulliri, pak piper e lëng limoni sipas dëshirës.
 • Zbukurojmë pjatën me feta limoni. Shërbejmë lakrën e zier si sallatë për të shoqëruar pjatanca mishi.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

 1. Dhurata lile says

  I dua te gjitha ato recent at e gatimit tuaj po patet mundesi postet to me thank you

 2. Dhurata lile says

  Kemi harruar guxhinen tone me keto status tuaj me kujtoni ti gatuj po Kam liber po nuk jane kaq profesionale sa ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments