Garnitura, Receta Vegjetarjane
comments 4

Perime në Avull

Perimet bëjnë shumë mirë për shëndetin tonë, sepse përmbajnë vitamina nga më të ndryshmet. Duhet ti konsumojmë sa më shumë gjatë vakteve. Perimet, në çfarë do lloj mënyre i gatuajmë, nuk duhen të jenë shumë të ziera sepse humbasin të gjitha vlerat ushqyese.

Zierja në tenxhere me avull është mënyra më e mirë e më e shëndetshme për të gatuar perimet dhe jo vetëm. Në këtë mënyrë perimet nuk janë në kontakt me ujin dhe ruajnë të gjitha vlerat ushqyese.

Perime në Avull

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time20 mins
Course: Side Dish
Cuisine: Global
Keyword: perime
Kalori: 98kcal

Përbërësit

 • 2 kokrra patate
 • 3 karrota
 • 150 gr lulelakër të bardhë
 • 150 gr brokoli
 • pak kripë
 • vaj ulliri
 • 1 degë rozmarine

Përgatitja

 • Marrim perimet i lajmë me ujë të rrjedhshëm. Qërojmë patatet dhe karrotat dhe i presim në copa. Ndajmë dhe lulet e lulelakrës dhe të brokolit.
 • Vemë perimet të ziejnë në tenxheren me avull, i hedhim dhe pak kripë. Ne qofte se dëshironi mund ti shtoni dhe një degë rozmarine për ti dhënë aromë perimeve.
 • Pasi janë zier i vendosim perimet në një pjatancë, i hedhim sipër majdanoz dhe pak vaj. Mund ti shërbejmë si të ngrohta ashtu edhe të ftohta.

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

4 Comments

 1. besiana peqini says

  jeni te mrekullueshem.gjerat e bukura nuk kane nevoje per shume reklame.ju faleminderit per recetat.

 2. faleminderit ju besiana qe na ndiqni e qe provoni recetat tona. gjithe te mirat!

 3. shpresa balliu says

  Receta me e mrekullueshme dhe qe me pelqen mua

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments