Antipasta (Meze)
Shkruaj një koment

Ullinj të mbushur (Olive all’ascolana)

Përgatitja: 20 min - Sasia: 4

Ullinjtë e mbushur ( ose si thuhet në italisht olive all’ascolana) janë një pjatë tipike e zonës së Ascoli Piceno në Itali, nga ku marrin edhe emrin. Kjo pjatë shërbehet si antipastë dhe është shumë e shijshme. Sekreti i kësaj pjate qëndron në durimin që duhet për ti mbushur një e nga një ullinjtë, por ia vlen mundimi i bërë kur provojmë shijen e kësaj pjate.Përbërësit për Ullinj të mbushur (Olive all’ascolana)

  Për rreth 50 kokrra ullinj

 • 500-600 gr ullinj të mëdhenj të vendosur më parë në shëllirë
 • Përbërësit mbushjen

 • 50 gr mish viçi

 • 50 gr mish derri

 • 50 gr mish pule

 • 10-15 gr tul buke

 • 1/2 karrotë

 • 1/2 dege selino

 • 1/2 qepë

 • 2 lugë vaj ulliri

 • 150 ml verë e bardhë

 • 1 vezë

 • 40 gr djathë parmixhan i grirë

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak karaifil i grirë në pluhur

 • pak arrë moskat të grirë

 • pak lëkurë të grirë limoni
 • Përbërësit për skuqjen

 • 1 vezë

 • pak miell

 • pak galetë

 • 500ml vaj për skuqje


Përgatitja

Në një tigan hedhim vaj ulliri dhe shtojmë perimet e grira, ( karrotën, qepën dhe selinonë). I skuqim mirë dhe më pas shtojmë mishin e prerë në copa kubike të vogla. E kavërdisim dhe e skuqim mirë. Më pas e shuajmë me verën e bardhë, i hedhim pak kripë e piper dhe mbulojmë tiganin me kapak duke e lënë mishin të piqet ngadalë me zjarr të ulët.

Pasi është bërë mishi, e lemë të ftohet dhe pastaj e grijmë në mikser. Hedhim masën në një enë qelqi të madhe. Shtojmë në të përbërësit e mbetur, karaifilin pluhur, arrën moskat, djathin e grirë, tulin e bukës të grirë, vezën dhe lëkurën e grirë të limonit. I përziejmë me dorë mirë derisa të krijojmë një masë homogjene. Mbulojmë enën dhe e lemë të pushojë rreth 30-40 minuta.

ullinj.te-mbushur-receta-gatimi-food-recipe-free-oliv-arti

Ndërkohë kalojmë në pjesën e gatimit që duhet më durim. Duhet të heqim bërthamat e ullinjve. Me majën e një thike qërojmë ullinjtë sikur të qëronim një mollë duke pasur kujdes që të mos këputet lëkura, ( s’duhet ta shkëpusim dorën deri në fund). Pasi i kemi qëruar të gjithë, marrim mbushjen që ka pushuar dhe duke marrë nga pak, fillojmë ti mbushim një e nga një. Në tre pjata të ndryshme hedhim në secilën pak miell, te tjetra vezën e rrahur e te tjetra pak galetë.

Pasi i kemi mbushur të gjithë, kalojmë një e nga një ullinjtë në fillim në miell, pastaj në vezë e në fund në galetë. I skuqim ullinjtë në vaj të nxehtë derisa të marrin një ngjyrë të artë. Hedhim ullinjtë në pjatë me letër kuzhine poshtë që të thithë pak vaj.

Servirim ullinjtë e mbushur të ngrohtë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

ullinj.te-mbushur-receta-gatimi-food-recipe-arti

Shkruani komentin tuaj - Komente