Vezë në tigan syze

Vezët janë të pasura me proteina dhe mund të gatuhen në shumë mënyra. Thjeshtësia e gatimit i bën vezët të jenë një vaktë i shpejtë, por duhet të bëjmë kujdes mos ti mbi gatuajmë pasi mund te ikin vlerat ushqimore. Sot do shikojmë njërën prej tyre.

Vezë në tigan syze

Përbërësit

  • 2-3 vezë
  • pak gjalpë
  • pak kripë

Përgatitja

  • Në një tigan që nuk ngjit ushqimet hedhim pak gjalpë (ose vaj ulliri). Pasi të shkrihet gjalpi (apo nxehet vaji) hedhim vezët me kujdes që mos të prishet e verdha. Hedhim kripë sipas dëshirë. E lëmë për pak kohë sa të skuqet pjesa e poshtme dhe sipas dëshirës mund ta kthejmë për skuqjen e pjesës sipër ose me ane të një luge marrim pak nga gjalpi dhe e kalojmë sipër. Skuqja mund të zgjasë sipas preferencave ose freskisë së vezës.

Notes

Ju bëftë mirë!

13 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Rrepa turshi

Rrepat turshi kanë një shije majhoshe sepse ëmbëlsia e tyre lidhet bukur me thartësinë e uthullës. Të përgatitura në këtë mënyrë kemi një pjatë të shijshme që shkon shumë me pjatanca djathrash o sallamrash të ndryshëm.