Vezë në tigan syze

Vezët janë të pasura me proteina dhe mund të gatuhen në shumë mënyra. Thjeshtësia e gatimit i bën vezët të jenë një vaktë i shpejtë, por duhet të bëjmë kujdes mos ti mbi gatuajmë pasi mund te ikin vlerat ushqimore. Sot do shikojmë njërën prej tyre.

Vezë në tigan syze

Përbërësit

  • 2-3 vezë
  • pak gjalpë
  • pak kripë

Përgatitja

  • Në një tigan që nuk ngjit ushqimet hedhim pak gjalpë (ose vaj ulliri). Pasi të shkrihet gjalpi (apo nxehet vaji) hedhim vezët me kujdes që mos të prishet e verdha. Hedhim kripë sipas dëshirë. E lëmë për pak kohë sa të skuqet pjesa e poshtme dhe sipas dëshirës mund ta kthejmë për skuqjen e pjesës sipër ose me ane të një luge marrim pak nga gjalpi dhe e kalojmë sipër. Skuqja mund të zgjasë sipas preferencave ose freskisë së vezës.

Notes

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë Cezar me pulë

Mënyrat për të përgatitur sallatë cezar janë nga më të larmishmet. Kjo mund të përdoret si meze në dreka dhe darka familjare. Përgatiteni salcën për cesar disa orë më parë kështu shija është akoma më e fortë dhe sallata akoma më e shijshme.

Avokado me karkaleca

Një antipastë perfekte për festa është sallata e avokado me karkaleca. Kjo është një recetë gatimi shumë e thjeshtë, e freskët dhe delikate. Nuk kërkon shumë mundim në përgatitje por rezultati përfundimtar është me të vërtetë fantastik.