Qofte me patate të pjekura në furrë

Qofte me patate të pjekura në furrë është një pjatë unike shumë e shijshme. Të mbushura me djathin mozzarella që del si surprizë kur i hapim, kthehen si një antipaste apo finger food ideal.

Qofte me patate në furrë

Prep Time20 minutes
Cook Time20 minutes
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: perime
Sasia: 4 pesona
Kalori: 270kcal

Video

Përbërësit

 • 500 gr patate
 • 1 kokërr vezë
 • 3 lugë gjellë djathë i grirë
 • 150 gr galetë bukë e thatë e grirë
 • 100 gr mozzarella djathë për mbushje
 • 70 ml vaj ulliri
 • 5 gr piper
 • 5 gr kripë
 • 5 gr mendrëz

Përgatitja

 • Për të përgatitur qofte me patate lajmë patatet dhe i vendosim në një enë me ujë derisa te mbulohen. Patatet i ziejmë pa qëruar që të bëhet një pure e fortë. I kontrollojmë me pirua nëse kanë zierë patatet.
 • Pasi i shikojmë që patatet kanë zierë mirë, i heqim lëkurën sa janë të ngrohta dhe i shtypim me pirua. Nësë kemi makineri për të shtypur patatet nuk është nevoja të heqim lekurën.
 • Në enën që shtypëm patatet hedhim pak vaj, kripë, piper, mëndrez, vezën, dhe djathin e grirë. Nësë është nëvoja shtojmë dy lugë galetë.
 • Masa ndahet në pjesë të vogla në formë të rrumbullakët. Në brendësi shtojmë pak djathë mozzarella. Qoftet me patate i kalojmë në galete dhe i rendisim në një tavë ku kemi vendosur letër kuzhine.
 • Qoftet me patate piqen në furrë duke i lyer sipër me pak vaj ulliri.
 • Shërbehen të nxehta si pjatë e veçantë duke i spërkatur me salcë domate sipas dëshirës.

Receta për qofte bollgur, qofte ne bizele, qofte me spinaq.

Ju bëftë mirë

120 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Sallatë kaprese

Sallata kaprese është një sallatë tipike e Italisë, zona e ishullit të Kaprit, nga ku merr dhe emrin. Kjo pjatë mund të shërbehet si antipastë, por edhe si pjatë e dytë. është një pjatë e freskët dhe e lehtë, e cila përgatitet me djathë mocarela, domate e borzilok, dhe sipër i hidhet vaj ulliri, rigon e kripë.