Receta me Mish
1 koment

Qofte me bizele

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Receta qofte me bizele na vjen nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Silvana të cilën e falënderojmë shumë. Këto qofte janë te shpejta e të mira. Këtë pjatë mund ta shërbejmë edhe si pjatë të vetme.


Përbërësit për Qofte me bizele

  Për brumin e qofteve

 • 500 gr mish i grire

 • 1 vezë

 • 3 thelpinj hudhre e grirë

 • pak nenexhik

 • pak piper

 • pak kripë

 • 1/2 lugë gjelle miell

 • 1/2 lugë gjelle vaj ulliri
 • Për salcën

 • 1 qepë e vogël

 • 1 degë selinoje

 • 5 gjethe borziloku

 • 5-6 lugë vaj ulliri

 • 6 thelpinj hudhre

 • pak kripë

 • pak piper

 • 300 ml salcë domate

 • 350 gr bizele të ziera


Përgatitja

Fillojmë të përgatisim qoftet. Përziejmë te gjithë përbërësit mirë në një enë qelqi. Pastaj i shtojmë pak miell sa të mbledhim brumin e pak vaj ulliri. Pasi e mblodhëm mirë, e ndajmë brumin në pjesë të vogla si lajthi.I vendosim qoftet e vogla në një tavë e ndërkohë përgatisim salcën.

Në një tigan me kapak hedhim vaj ulliri dhe qepën e grirë hollë. I kavërdisim mirë e më pas shtojmë selinonë e grirë me grirësin elektrik dhe hudhrën e grirë. I trazojmë mirë e më pas shtojmë salcën e domates. I mbulojmë me kapak dhe e lemë disa minuta të ziejë. Më pas i shtojmë 150 ml ujë të ngrohtë dhe sa të fillojë të marrë valë shtojmë qoftet dhe bizelet.

Të gjitha bashkë i lemë te ziejnë ngadalë përreth 30 minuta duke e mbuluar tiganin me kapak.
Shërbejmë qoftet me bizele të ngrohta duke i shoqëruar me feta buke.

Ju bëftë mirë!

qofte-bizele-receta-gatimi-ushqime-mish-arti-food

1 Comment

 1. Giulia says

  Behen shume te mira edhe direkt ne furre ne taven ku kemi hedhur biselet e ngrira me pak qepe e karota veme persiper qoftet ne madhesine e arres,shtojme pak vere te bardhe e pak uje ,mbas 1/2-1 ore eshte gati e buon appetito!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente