Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Gjelle bizele dhe patate

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Bizele janë një burim i çmuar vlerash ushqimore. Gjelle bizele duhet të konsumohen edhe nga fëmijët. Bizelet e freskëta përmbajnë hekur, fosfor, kalcium, kalium, vitaminë A, vitaminë B1 dhe vitaminë C.

Përbërësit për Gjelle bizele dhe patate


 • 500 gram bizele

 • 500 mL lëng mishi

 • 2 karota

 • 1 kokërr qepë

 • 1 kokërr patate

 • vaj ulliri

 • salcë domate

 • 2 thelpinj hudhra

 • majdanoz

 • piper

 • kripë


Përgatitja

Pasi i pastrojmë të gjitha perimet, i grijmë të vogla në forme kubi. Qepën e grijmë më vete, e hedhim në tenxhere më pak vaj ulliri dhe e kaurdisim.
Pasi kemi kaurdisur qepën hedhim salcën dhe kripën. I kaurdisim këto edhe pak bashkë me qepën. Më pas hedhim edhe perimet e tjera.

Në të njëjtën kohë ujin ose lëngun e mishit e kemi ngrohur. Të nxehtë e hedhim në tenxhere. E lemë të ziej për dhjetë minuta. Shtojmë me majdanoz dhe piper.
Gjella bizele dhe patate është gati. E shoqërojmë me bukë të thekur dhe garniture te stinës.

Bizelet kanë më pakë niseshte se bishtajoret e tjera prandaj janë më të tretshme kanë yndyrë të ulët dhe pak kalori. Bizelet e thata përmbajnë magnez dhe zink dhe janë me më shumë kalori sesa ato të freskëta.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

gjellera - gjelle bizele

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente