Gatime Peshk
2 komente

Karlaleca në zgarë

Përgatitja: 35 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Karkaleca në zgarë janë një pjatë shumë e thjeshtë, e shijshme dhe e shpejtë. Me këtë recetë, të pjekësh karkalecat është me të vërtetë shumë e thjeshtë dhe rezultati final është fantastik.

Përbërësit për Karlaleca në zgarë


  • 1 kg karkaleca të freskët

  • 1 limon

  • pak kripë

  • pak piper

  • pak vaj ulliri

  • 2 thelpinj hudhër (sipas dëshirës)

  • pak majdanoz


Përgatitja

Si fillim përgatisim një salcë me vaj ulliri, kripë, piper, lëng limoni, thelpinjtë e hudhrës e majdanoz.
Lëreni të pushojë përreth gjysmë ore.

Marrim karkalecat e nisim ti pastrojmë me kujdes. I presim sipër nga kurrizi dhe i heqim fillin e zi që gjendet në të. I lajmë e i fshijmë me letër kuzhine.
Nxehim në maksimum zgarën dhe vendosim në të karkalecat e pastruar, ulim zjarrin dhe i pjekim përreth 5-8 minuta ( në varësi të madhësisë së karkalecit).
Vendosim karkalecat e pjekur në pjatë dhe i hedhim sipër salcën e përgatitur, duke pasur kujdes të heqim thelpinjtë e hudhrës.

Shërbejmë karkalecat të ngrohtë ose edhe të ftohtë janë shumë të shijshëm. E shoqërojmë këtë pjatë me një sallatë të freskët të stinës.

Ju bëftë mirë!

2 Comments

Shkruani komentin tuaj - Komente