Gatime Peshk
5 komente

Kallamarë të skuqur

Kallamartë e skuqur janë shumë të mirë dhe shumë të thjeshtë për tu përgatitur. Janë me të vërtetë një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe të rriturit.

Përbërësit për Kallamarë të skuqur


  • 1 kg kallamarë të freskët

  • pak miell

  • 1 filxhan vaj

  • pak kripë


Përgatitja

Pastroni mirë kallamarët, lajeni dhe kullojeni. Prini ata në copa horizontalisht në rrathë, ( këmbët mos i prisni, lëreni siç janë). Kaloni copat e kallamarëve në miell. Skuqeni në vaj të nxehtë, duke pasur kujdes që ti ktheni nga të dyja anët.
Kur të kenë marrë ngjyrë të artë hiqeni nga zjarri dhe vendosini në një pjatë me letër kuzhine poshtë që të thithë vajin e tepërt. Hidhini kripë sipër dhe shërbeni kallamarët të nxehtë të shoqëruara me patate të skuqura ose një sallatë mikse.

Ju bëftë mirë!

5 Comments

    • keto qe kemi bere ne jane sepie te medhaja e te prera rrathe rrathe e me pas te skuqura. Perveç kallamarit, edhe sepia mund te skuqet.
      Gjithe te mirat!

Shkruani komentin tuaj - Komente