Peshk Koce me Patate

Kocë në furrë me patate është një pjatë e shijshme, një recetë shumë e lehtë si në përgatitje dhe në të ngrënë.

Peshk Koce me Patate

Prep Time20 minutes
Cook Time40 minutes
Total Time1 hour
Course: Main Course
Cuisine: Mediterranean
Keyword: peshk
Sasia: 2 persona
Kalori: 210kcal

Video

Përbërësit

 • 2 peshk kocë
 • 4-5 kokrra patate
 • 1 limon
 • pak vaj ulliri
 • pak kripë
 • disa erëza të ndryshme gjethe dafine, degë rozmarine,gjethe sherebelë
 • 2-3 thelpinj hudhra

Përgatitja

 • Për të përgatitur kocë në furrë me patate, si fillim sigurohemi që peshku të jetë i freskët.
 • Pasi kemi larë mirë peshkun e mbushin te barku me erëza të ndryshme, hudhër e disa feta limoni. Qërojmë patet dhe i presim në feta horizontalisht.
 • Marrim një tavë, i vendosim letër furre ose e spërkasim me pak vaj, shtrojmë patatet, i hedhim pak kripë, sipër i vëmë kocet e përgatitura.
 • Shtojmë mbi peshkun fetat e patates, dhe e mbulojmë komplet. I hedhim pak kripë, disa degëza rozmarine e pak vaj.
 • E vëmë në furrë të piqet për gati 40 minuta ne temperaturën 200°C.
 • Kocë në furrë me patate është gati. Peshkun e shërbejmë të ngrohtë, të shoqëruar me patatet.

Receta për peshk salmon

Ju bëftë mirë

0 Shares
5 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Si të gatuajmë sardele

Si të gatuajmë sardele në tenxhere me presion do të ishte titulli i plotë i recetës. Sardelet konsiderohen si një mik i mirë i shëndetit të njeriut. Këta peshq janë të mbushur me vlera ushqimore dhe shëndetësore të jashtëzakonshme, që i zgjatin jetën njeriut.

Filetë merluci me domate

Merluci është një peshk shumë i shijshëm dhe i pasur me shumë vitamina. Këtë peshk mund ta gatuajmë në disa mënyra. Në recetën e sotme kemi sjellë merluzin të gatuar me domate të vogla e ullinj.