Gatime Peshk
Shkruaj një koment

Peshk skuqur kërce në tigan

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Peshk skuqur në tigan merr një formë kërce të veçante. Peshku ka qenë i pranishëm në jetën e njeriut gjatë gjithë historisë së shoqërisë njerëzore. Është ushqim me shumë vlera, sa dhe dietologët e kanë cilësuar si ushqimin më të pazëvendësueshëm.

Përbërësit për Peshk skuqur kërce në tigan


  • 1 kg peshk (sardele ose barbunj)

  • 200 mL vaj ulliri

  • 3 lugë gjelle miell

  • 100 mL qumësht

  • pak kripë

  • 1 limon


Përgatitja e peshkut

Në fillim pastrojmë peshqit, i heqim luspat dhe të brëndëshmet. I lajmë mirë dhe i lemë të kullojnë.
Hedhim miellin në një pjatë. Në një tigan të nxehur hedhim vajin. Vajin duhet ta nxehim deri në 180°C. Kjo për peshqit me madhësi mesatare.

Peshqit një nga një i lyejmë pak me qushësht, dhe ne pas i kalojmë në masën e miellit. I lyejmë nga të dyja anët dhe heqim miellin e tepërt. Mjafton ti shkundim pak. Peshqit i hedhim në tiganin e nxehtë për skuqje. Pasi janë skuqur nga njëra anë i kthejmë në anën tjetër. Kështu peshku merr një skuqje uniforme.

Pasi i heqim nga tigani, peshqit i vëmë në pjatancë me letër kuzhine që të thithi vajin e tepërt. Duhet të bëjmë kujdes që kripën ta hedhim ne fund të skuqjes dhe pasi është ftohur peshku. Përndryshe karakteristika e kërces do të zhduket.

Peshqit shoqërohen me garnitura sallate ose patate sipas dëshirës. Dhe sigurisht një gotë verë të bardhë. Peshk skuqur mund të gatuhet në çdo stinë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Shkruani komentin tuaj - Komente