Gatime Peshk
Shkruaj një koment

Filetë salmoni me verë të bardhë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 2

Salmoni është një peshk me shumë veti ushqyese dhe duhet konsumuar shpesh. Ne kemi sjellë një recetë shumë të shpejtë, shumë elementare dhe të shijshme.

Përbërësit për Filetë salmoni me verë të bardhë

    Përbërësit për 2 persona

  • 2 fileto salmoni ( rreth 300 gr)

  • 1-2 thelpinj hudhre

  • pak vaj ulliri

  • 1/2 gote verë të bardhë

  • pak kripë

  • pak piper

Përgatitja

Marrim salmonin dhe e pastrojmë dhe e lajmë mirë.
Në një tigan me vaj vendosim fetat e salmonit. I skuqim mirë nga të dyja anët. Shtojmë thelpinjtë e hudhrës.

I shuajmë me verë të bardhë, i hedhim kripë, piper dhe mbulojmë tiganin me kapak. Ulim zjarrin dhe i lemë të piqen me zjarr të ngadaltë përreth 10-15 minuta. Pasi salmoni është pjekur vendoseni me kujdes nëpër pjata duke e shoqëruar me feta limoni. Shërbeni salmonin me një sallatë të freskët ose perime të ziera.

Ju bëftë mirë

Shkruani komentin tuaj - Komente